AKTUALNOŚCI

Warszawa: Wojewoda wstrzymuje TBS planowany w ramach specustawy

Wojewoda mazowiecki wszczął postępowanie unieważniające uchwałę Rady Warszawy w sprawie budowy inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszącej – projektu TBS przy ulicach Grójeckiej i Banacha. Inwestycja miejska miałaby powstać w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej.

Wizualizacja budynku TBS na warszawskiej Ochocie | wiz. JEMS | za: wniosek w ramach specustawy mieszkaniowej

Wizualizacja budynku TBS na warszawskiej Ochocie | wiz. JEMS | za: wniosek w ramach specustawy mieszkaniowej

Wojewoda mazowiecki wszczął postępowanie nadzorcze w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Rady m.st. Warszawy Nr XLVIII/1458/2021 w sprawie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszącej tzn. TBS w dzielnicy Ochota, przy Banacha. Wojewoda ma czas do 15 maja na podjęcie ostatecznego orzeczenia nadzorczego, czy budowa TBS będzie realizowana zgodnie z projektem uchwały Rady Warszawy. Stolica będzie mogła odwołać się od orzeczenia nadzorczego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

O kulisach sprawy pisaliśmy w lutym, podczas konsultacji społecznych projektu. Planowana inwestycja ma powstać na działkach przy ul. Grójeckiej na działkach, gdzie dotychczas funkcjonowało targowisko. Choć inwestycja posiadała pozwolenie na budowę już kilka lat temu, to w 2020 roku zostało ono wstrzymane przez wojewodę. Zamiast prawie 200 miejsc parkingowych w bloku zaplanowano tylko 60.

Nie ma mowy o odstąpieniu od tej inwestycji. Chcemy realizować zapisy planu miejscowego i zbudować budynek z mieszkaniami na wynajem, bo one są warszawiakom potrzebne.

– mówił w ubiegłym roku Michał Olszewski, wiceprezydent miasta.

Już kilka miesięcy później z powodu liczby miejsc parkingowych planowanych w ramach inwestycji władze Warszawy zdecydowały się realizować projekt na mocy specustawy z 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Nawet pomimo wcześniejszej krytyki tego rozwiązania, podczas prac nad ustawą, przez stołeczny samorząd.

We wniosku złożonym w ramach specustawy mieszkaniowej TBS zapowiada tanie mieszkania na wynajem – w tym dla osób z niepełnosprawnościami, miejski plac z zielenią, Izbę Pamięci i lokale usługowe w parterze. Projekt przewiduje cztery punktowce połączone w całość łącznikami. Najwyższa część tak zaprojektowanego budynku stanęłaby w samym narożniku przy ulicy Stefana Banacha. Pozostałe trzy “wieże” utworzyłyby sekwencję budynków wzdłuż ulicy Grójeckiej. Projekt (JEMS Architekci, 2009) został wyłoniony w ramach konkursu architektonicznego.

Projekt TBS na warszawskiej Ochocie

Projekt TBS na warszawskiej Ochocie | wiz. JEMS | za: wniosek w ramach specustawy mieszkaniowej

Jednocześnie w warszawskiej dzielnicy Ochota od kilku tygodni, po zmianie barw klubowych przez część radnych, rządzi koalicja złożona m.in. z Prawa i Sprawiedliwości. Strona dzielnicy cytuje tu Dorotę Stegienka, obecnie zastępcę burmistrza, która walczyła o unieważnienie pozwolenia na budowę TBS jako niezgodnego z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. W jej opinii była to “inwestycja niezgodna z prawem, wolą mieszkańców i dobrem dzielnicy”. Choć komunikat opublikowano dzisiaj (30.04.21) to komentarz ten odnosi się jednak do poprzedniego pozwolenia na budowę.

Same pawilony handlowe zostały już przeniesione, a działka przy jednym z kluczowych skrzyżowań dzielnicy pozostaje ogrodzona i pusta. Pozostaje więc czekać na ostateczną decyzję wojewody

Kolejne wnioski w stolicy

Obecnie w Warszawie toczą się prace nad innymi wnioskami w ramach specustawy mieszkaniowej. W dzielnicy Białołęka, przy centrum handlowym Galeria Północna, inwestor planuje realizację bloku w lokalizacji gdzie w planie miejscowym zakładano zabudowę usługową. Inwestycja ma być jednak zgodna ze Studium. Na działkach w rejonie ulicy Wołoskiej i Postępu inwestor planuje realizację w miejscu kompleksu biur, nowej zabudowy z przewagą funkcji mieszkaniowej. Ta inwestycja ma być niezgodna nawet ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego.