AKTUALNOŚCI

Urban Observatory – nowa inicjatywa Esri

Urban observatory to nowoczesny, innowacyjny projekt Esri dotyczący badania, obserwacji i porównywania miast. Jak z niego korzystać? Czego można się dowiedzieć i co zyskać? O tym w poniższym artykule.

Urban observatory to projekt umożliwiający obserwację i analizę danych dotyczących poszczególnych miast, a także ich porównywanie. Jednym z najciekawszych elementów jest zestawienie kilku jednostek miejskich w jednakowej skali z możliwością jednoczesnego konfrontowania konkretnych danych. W momencie powiększania, pomniejszenia skali w jednym z miast, zmienia się ona w kolejnych dwóch. Dane są podzielone na kategorie tj. systemy – infrastruktura techniczna; gospodarka miasta – przemysł, środowisko, handel; ludzie; przemieszczanie się i sprawy publiczne związane ze zdrowiem, bezpieczeństwem, edukacją itp. Każda z wyżej zaprezentowanych kategorii dzieli się na tematy lub przedmioty, te z kolei na wartości i wielkości. Miasta mogą zgłaszają się do inicjatywy Esri i wykorzystywać dane znajdujące się w chmurze usług GIS, na podstawie których obserwują trendy w innych miastach, a dzięki temu wyciągają wnioski dla własnej jednostki. Projekt ma zadanie integrację i zwiększenie świadomości otaczającej nas przestrzeni. W programie obecnie uczestniczy 31 miast. Stale jednak prowadzona jest akcja przyłączania się jednostek miejskich do projektu. Można się do niego zgłaszać bezpłatnie. Trzeba jedynie dostarczyć dane dotyczące własnego miasta, które Esri umieści w aplikacji oraz opublikuje. Każdy może korzystać z aplikacji na stronie internetowej www.urbanobservatory.org, natomiast przedstawiciele poszczególnych miast, mogą zgłaszać chęć udziału w projekcie.

rys1_zrodlo_www.urbanobservatory.org

Wystarczy włączyć zakładkę z danymi, które nas interesują i wybrać 3 miasta do porównania. W ten sposób możemy, zmieniając skalę, obserwować i analizować. Obecnie z polskich miast w aplikacji znajduje się jedynie Warszawa. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze i dostarcza dla urbanistów, planistów wielu ciekawych informacji. Zatem, cytując z pewnością niejednego klasyka, urbanisto, „Baw się i ucz”. Enjoy!

rys2_zrodlo_www.urbanobservatory.org

Bibliografia: 
  • Bogobowicz M., Urban observatory, [w:] Arcana GIS, lato 2014, s. 22-24,
  • Bogobowicz M., Urban observatory – nowa inicjatywa Esri, [w:] Arcana GIS, wiosna 2014, s. 20,
  • urbanobservatory.org [dostęp: 15.11.2014]