AKTUALNOŚCI

Projekt “Miasto i Ogród” – Podsumowanie

Ponad 3000 uczestników wydarzeń, kilkadziesiąt warsztatów, koncertów, wykładów i programów animacyjnych oraz kilogramy wyhodowanych warzyw i owoców – takim wynikiem zakończył się projekt „Miasto i Ogród”, którego mecenasem była marka BMW i. Projekt „Miasto i Ogród” działał od 24 maja do 5 października na terenie dawnej Fabryki Norblina przy ul. Żelaznej w Warszawie. Dzięki projektowi Jakuba Szczęsnego, który zrewitalizował część terenu fabryki i przekształcił ją w przestrzeń ogrodową i warsztatową, w samym centrum miasta powstała zielona przestrzeń upraw oraz miejsce uczące, jak żyć w zgodzie ze środowiskiem.

„Jesteśmy oczarowani entuzjazmem gości ogrodu. Byli wśród nich tacy, którzy zaglądali na poszczególne wydarzenia, jednak byli i tacy, którzy niemal codziennie opiekowali się roślinami. Dzięki wspólnej pracy ogród nie tylko się zazielenił, ale również wydał dziesiątki kilogramów owoców i warzyw”, mówi Marta Wójcicka, prezeska Stowarzyszenia ArtAnimacje, które wraz z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych ę było partnerem społecznym projektu „Miasto i Ogród”. Razem tworzyli i realizowali bogaty program wydarzeń, w tym m.in. warsztaty z hodowli motyli i owadów w mieście, warsztat stolarski dla kobiet, spotkanie o miejskim pszczelarstwie oraz ogrodowych kosmetykach i wiele innych.

W dawnej Fabryce Norblina od maja do października odbyły się również koncerty (m.in. Laura Palmer Cover Story, CzessBand, Macio Moretti i Marcin Masecki), spotkania blogerskie, pikniki, wystawa pokonkursowa BMW/Urban/Transforms, a nawet kilka imprez urodzinowych.

Osobnym działaniem w ramach projektu były grupy animacyjne prowadzące cykliczne spotkania. Przeznaczone dla sąsiadów „Miasta i Ogrodu” z Woli, przyciągały co tydzień ok. 60 uczestników – dzieci z sąsiednich szkół, seniorów oraz wielbicieli gotowania w ramach spotkań „O, kuchnia”.

Od maja do października dzięki wysiłkom warszawiaków, wsparciu ogrodnika oraz firmy Grąbczewscy, w mobilnych ogródkach rosły i dojrzewały: truskawki, bazylia, pietruszka, rzodkiewka, pomidory, bakłażany, kabaczki, fasolki, dynie i wiele innych roślin. Plony zostały wyhodowane bez użycia chemicznych środków ochronnych, a ich część została wykorzystana podczas odbywających się w ogrodzie warsztatów kulinarnych. „Nie spodziewałem się aż takich efektów naszej pracy. W centrum miasta udało nam się 

stworzyć rosnący, kwitnący i pachnący ogród, który przyciągał owady, jednoczył ludzi oraz wydał smaczne i zdrowe plony”, powiedział Sławomir Sendzielski, ogrodnik.

 „Popularność Miasta i Ogrodu udowodniła, jak bliska jest warszawiakom idea zrównoważonego rozwoju. To właśnie ona przyświecała nam podczas prac nad stworzeniem marki BMW i oraz w pełni elektrycznego samochodu BMW i3 dla mieszkańców miast, którym zależy na mobilności przyjaznej dla środowiska”, powiedział Paul de Courtois, dyrektor generalny BMW Group Polska.

Podczas finisażu projektu „Miasto i Ogród” chętni adoptowali rośliny i poszczególne mobilne ogródki. Narzędzia i meble zostały zaś przekazane innemu warszawskiemu projektowi, która stworzyła w Warszawie przestrzeń dla zrównoważonych działań – inicjatywie Otwarty Jazdów. Będą służyły w ogrodzie społecznościowym Królowej Bony oraz lokatorom domków fińskich.

Projekt „Miasto i Ogród powstał dzięki współpracy firm, i organizacji pozarządowych. Dziękujemy!

Mecenas: BMW i
Partnerzy Społeczni: Stowarzyszenie ArtAnimacje i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę
Partnerzy: BioBazar Fabryka Norblina, Art Norblin, Grąbczewscy oraz Jakub Szczęsny/Centrala Designers’ Task Force.