AKTUALNOŚCI

Rotterdam: Priorytet dla rowerzystów przy deszczowej pogodzie

W listopadzie na ulicach Rotterdamu pojawiły się czujniki deszczu. Zamontowane zostały aby wpływać na cykle sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach.

Regensensor 2

Pierwsze czujniki pojawiły się jeszcze jesienią na skrzyżowaniu ulic Boezemlaan i Bosdree. Przedsięwzięcie podyktowane jest w szczególności wygodzie pieszych oraz rowerzystów. Średni czas oczekiwania na zielone światło ma zostać zredukowany o ok. 40 sekund, co pozwoli zmniejszyć niedogodności jazdy podczas deszczu. Półroczne testy rozwiązania potrwają do maja. Jeśli wykorzystanie czujników sprawdzi się w codziennym ruchu, urządzenia pojawią się przy innych sygnalizacjach.

Instalacja czujników to jeden z kilkudziesięciu elementów programu zachęcania do korzystania z rowerów realizowanego do roku 2018. Dzięki niemu rowerzyści otrzymać mają większą przestrzeń, wygodę i prędkość. W holenderskim mieście istnieją także plany, aby przy wykorzystaniu kamer termowizyjnych liczyć na bieżąco liczbę rowerzystów i sterować sygnalizacjami świetlnymi. Jak pokazują badania udział ruchu rowerowego w Rotterdamie rośnie.

Regensensor