QGIS – Historia najpopularniejszego darmowego oprogramowania GIS

Od czego rozpoczęło się tworzenie najpopularniejszego darmowego oprogramowania GIS, oraz co właściwie oznaczają jego kolejne nazwy? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Wersje QGISHistoria projektu QGIS ma swój początek w lutym 2002 roku. Wtedy właśnie Gary Sherman zainicjował pracę nad programem. Pierwotnie posiadał on nazwę Quantum GIS, co już od początku kolokwialnie skracano do QGIS. Początkowo zakładano, że QGIS będzie jedynie pełnił rolę przeglądarki danych przestrzennych, które zostaną zapisywane w bazie PostreSQL/PostGIS. Jednak przyjmuje się, że już w 2007 roku, QGIS stanowiło dojrzałe, w pełni funkcjonalne i użyteczne narzędzie. Już na przestrzeni kilku pierwszych lat kolejne wersje zostały wzbogacone o wiele przydatnych funkcji.

Pierwotna wersja programu Quantum GIS 0.0.1 została udostępniona już w sierpniu 2002 roku, jednak na wersję 1.0, o nazwie Kore, użytkownicy niestety musieli czekać aż do 2009 roku. Kolejne wersje programu są numerowane w umowny sposób, a cykliczność ich pojawiania się jest nieregularna. Wersje Quantum GIS od 0.8 do 1.5 posiadają nazwy kodowe wywodzące się od księżyców Saturna: Ganymede, Metis, Titan, Io, Kore, Daphnis, Pan, Enceladus, Tethys i Mimas. Wersja 1.6 posiada nazwę Copapio, odnoszącą się do kopalni złota i miedzi znajdującej się w Chile na pustyni Atakama, która uległa zawaleniu przetrzymując tym samym 33 górników. Następna, Wersja 1.7 Wrocław nazwę zawdzięcza głównie Pawłowi Netzelowi i Milenie Nowotarskiej, którzy byli organizatorami forum twórców projektu QGIS na Uniwersytecie Wrocławskim. Ostatnia z wersji programu z cyklu Quantum GIS to 1.8 Lisboa.

W połowie 2013 roku twórcy wypuścili nową udoskonaloną wersje oprogramowania. Zaszło wiele zmian, dlatego też zdecydowano również na zmodyfikowanie nazwy. Tym samym, wcześniej kolokwialne QGIS stało się oficjalną nazwą projektu. Pierwsza wersja to QGIS 2.0 Dufour. Swoją nazwą honoruje kartografa – Guillaume Henri Dufour. Co ważne – w nowej wersji programu, twórcy położyli ogromny nacisk na klarowność interfejsu. To właśnie dzięki niemu obsługa programu stała się niesłychanie intuicyjna. W niedlugich odstępach czasu otrzymywaliśmy kolejne wersje oprogramowania. Wersje kończące się numerem nieparzystym, czyli QGIS 2.1 oraz QGIS 2.3 oznaczają wydania niestabilne, dlatego też ich pojawienie się mogło umknąć nawet najlepszym „Gisowcom”. Wersja QGIS 2.2 Valmiera wyszła na światło dzienne końcem lutego 2014 r. To właśnie w Valmierze na Łotwie odbył się zjazd twórców QGIS, na którym dyskutowano nad nową edycją oprogramowania. Najnowsza, bo licząca zaledwie kilka dni, wersja oprogramowania to QGIS 2.4 Chugiak. Użytkownik tu może odnaleźć w niej wiele nowości, które głównie mają wpływ na efekt końcowy opracowania – tj. możliwość dodawania podwójnych etykiet, dopełnienie poligonów i wiele innych. Wersja QGIS 2.4 swoją nazwą honoruje autora QGIS – Gary’ego Shermana zamieszkującego miejscowość Chugiak na Alasce.Pomimo faktu, iż QGIS należy do oprogramowania typu open source, wciąż obserwujemy jego nieustający rozwój i wzrastające możliwości użytkowania. Jeszcze w tym roku możemy oczekiwać na dwie kolejne wersje: QGIS 2.5 (koniec października 2014 r.) oraz QGIS 2.6 (koniec listopada 2014 r.).

Autor: Karolina Chmaj