AKTUALNOŚCI

Open Street Map kończy 10 lat

Projekt, który stał się kartograficzną Wikipedią obchodzi w tym miesiącu dziesiąte urodziny. Na świecie z tej okazji organizowane jest wiele wydarzeń. Czym jest OSM i dlaczego ma tak duże znaczenie dla dzisiejszej kartografii?

Open Street Map to globalny projekt, który ma na celu stworzenie darmowej, swobodnej w edycji mapy świata. Pomysł inspirowany był internetową encyklopedią – Wikipedią. Społeczność każdego dnia tworzy lub edytuje tysiące miejsc na mapie. Może to zrobić każdy – wystarczy rejestracja na stronie. Weryfikacja edycji odbywa się, podobnie jak w Wikipedii, dopiero po wprowadzeniu przez użytkownika zmian. W 2011 roku założone została stowarzyszenie OSM Polska, które wspiera projekt na terenie naszego kraju. Zaletą map OSM jest ich aktualność i szczegółowość, możliwość poboru fragmentów map do pracy off-line oraz możliwość korzystania z map na urządzeniach przenośnych.


Większy widok mapy

Dane i mapy Open Street Map publikowane są na podstawie otwartej licencji Open Database License. Dzięki temu projekt można bez ograniczeń wykorzystywać, dowolnie używać mapy oraz dane z nią związane. Z OSM korzystają też między innymi producenci nawigacji samochodowych czy osoby i instytucje związane z branżą turystyczną. Mapy wykorzystać można także na indywidualny użytek co umożliwia tworzenie map na własny użytek m.in. map zagospodarowania przestrzennego.

Przykład takiego wykorzystania możemy obserwować przy współpracy OpenStreetMap Polska z Urzędem Gminy Police. W trakcie rozbudowy swojego Systemu Informacji Przestrzennej gmina udostępniła OSM wszystkie punkty adresowe na obszarze gminy oraz dane sieci ulic. Czyni to gminę jednym z najlepiej odwzorowanych miejsc na mapie Polski.

PG 1Open Street Map wielokrotnie rozwiązywało problemy społeczności, zarówno w skali lokalnej jak i globalnej. Jednym z najsłynniejszych przykładów jest trzęsienie ziemi w 2010 roku w Haiti. Społeczność OSM na bieżąco tworzyła i edytowała mapy co ułatwiło pracę ratownikom przy poszukiwaniu zaginionych.

Z OSM mamy także przyjemność korzystać na naszym portalu.

Zalety OSM:

  • darmowa
  • bogata w informację
  • bez ograniczeń (w przeciwieństwie do serwisów typu Google Maps)
  • szybka
  • stabilna
  • efektywna
  • łatwa do dostosowania do wymagań użytkownika

Wady OSM:

  • niezrozumiała obsługa w przypadku niektórych funkcjonalności
  • czasami wymaga szukania rozwiązań na forach internetowych
  • niekompatybilność z pewnymi narzędziami