Open Street Map kończy 10 lat
Projekt, który stał się kartograficzną Wikipedią obchodzi w tym miesiącu dziesiąte urodziny. Na świecie z tej okazji organizowane jest wiele wydarzeń. Czym jest OSM i dlaczego ma tak duże znaczenie dla dzisiejszej kartografii?
Open Street Map to globalny projekt, który ma na celu stworzenie darmowej, swobodnej w edycji mapy świata. Pomysł inspirowany był internetową encyklopedią – Wikipedią. Społeczność każdego dnia tworzy lub edytuje tysiące miejsc na mapie. Może to zrobić każdy – wystarczy rejestracja na stronie. Weryfikacja edycji odbywa się, podobnie jak w Wikipedii, dopiero po wprowadzeniu przez użytkownika zmian. W 2011 roku założone została stowarzyszenie OSM Polska, które wspiera projekt na terenie naszego kraju. Zaletą map OSM jest ich aktualność i szczegółowość, możliwość poboru fragmentów map do pracy off-line oraz możliwość korzystania z map na urządzeniach przenośnych.
Dane i mapy Open Street Map publikowane są na podstawie otwartej licencji Open Database License. Dzięki temu projekt można bez ograniczeń wykorzystywać, dowolnie używać mapy oraz dane z nią związane. Z OSM korzystają też między innymi producenci nawigacji samochodowych czy osoby i instytucje związane z branżą turystyczną. Mapy wykorzystać można także na indywidualny użytek co umożliwia tworzenie map na własny użytek m.in. map zagospodarowania przestrzennego.
Przykład takiego wykorzystania możemy obserwować przy współpracy OpenStreetMap Polska z Urzędem Gminy Police. W trakcie rozbudowy swojego Systemu Informacji Przestrzennej gmina udostępniła OSM wszystkie punkty adresowe na obszarze gminy oraz dane sieci ulic. Czyni to gminę jednym z najlepiej odwzorowanych miejsc na mapie Polski.
Open Street Map wielokrotnie rozwiązywało problemy społeczności, zarówno w skali lokalnej jak i globalnej. Jednym z najsłynniejszych przykładów jest trzęsienie ziemi w 2010 roku w Haiti. Społeczność OSM na bieżąco tworzyła i edytowała mapy co ułatwiło pracę ratownikom przy poszukiwaniu zaginionych.
Z OSM mamy także przyjemność korzystać na naszym portalu.
Zalety OSM:
- darmowa
- bogata w informację
- bez ograniczeń (w przeciwieństwie do serwisów typu Google Maps)
- szybka
- stabilna
- efektywna
- łatwa do dostosowania do wymagań użytkownika
Wady OSM:
- niezrozumiała obsługa w przypadku niektórych funkcjonalności
- czasami wymaga szukania rozwiązań na forach internetowych
- niekompatybilność z pewnymi narzędziami