AKTUALNOŚCI

Niezbędnik Urbanisty: Adobe Photoshop

Programy do obróbki graficznej to potężne narzędzia, które z powodzeniem mogą służyć nie tylko do poprawy naszego wyglądu na zdjęciach.

Moim zdaniem, to jedne z podstawowych (oprócz programów typu CAD/GIS) narzędzi urbanisty. Wybór tego typu programów jest wielki – od bezpłatnych (takich jak GIMP lub Incscape) po profesjonalne, płatne zestawy oprogramowania, takie jak opisywany dziś Adobe Photoshop.

Swoją sławę zdobył jako program do cyfrowej obróbki zdjęć, od lat „poprawiając” wygląd celebrytów znajdujących się na okładkach. Adobe tworzy swoje dzieło od 1988 roku. Najnowsza, 14 wersja programu, CS6 oferuje wiele wcześniej nie spotykanych narzędzi – takich jak narzędzie wypełniania na podstawie zawartości sąsiedztwa. Oznacza to, że program automatycznie wypełnia wybrany przez nas obszar. Zasadę działania tego programu można zobaczyć tutaj – od siebie dodam, naprawdę warto się z nim zaznajomić.

Ale w czym Photoshop okazuje się być przydatnym w pracy urbanisty? Wbrew pozorom, zastosowań jest wiele. Program okazuje się niezastąpiony, kiedy trzeba przygotować podkład lub mapę do projektowania – dużo wygodniej usunąć w nim niepotrzebne elementy mapy niż za pomocą narzędzi wbudowanych w pogramy CAD-owe. Przy użyciu tego programu łatwo jest przygotować skan kalki z projektem do inwentaryzacji – dużo szybciej niż przy użyciu tradycyjnej gumki pozbędziemy się niepotrzebnych elementów z projektu, dzięki czemu praca stanie się przyjemniejsza i prostsza. Znacznie lepiej jest także wykonywać plansze z projektem – dzięki niemu dużo łatwiej złożymy kilka rzutów w jeden, co wcale nie jest tak oczywiste przy projektach typu CAD. Co więcej, funkcje photoshopa umożliwiają także pracę w trybie parametrycznym – dzięki niemu możemy np. narysować linię zgodnie z rzeczywistymi jej wymiarami.

Trzeba przyznać, że narzędzie Adobe jest doskonałe. Niestety, jego cena nie jest niska, nawet wersja studencka kosztuje sporo – więc co zrobić po zakończeniu wersji próbnej? W następnym artykule z serii „Niezbędnika” opiszemy jeden z bezpłatnych programów do obróbki graficznej (co wcale nie oznacza, że program ten w znacznym stopniu ustępuje płatnym odpowiednikom). Czekamy na propozycje najlepszej alternatywy dla Photoshopa!