AKTUALNOŚCI

„Przypadek miasto” – cykl rodzinnych warsztatów architektonicznych

Już 18 września startuje nowa edycja rodzinnych warsztatów architektonicznych „Przypadek miasto”. Tym razem organizatorzy, Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław, zapraszają do niedawno zmodernizowanych przestrzeni Nowego Teatru. Zajęcia odbywać się będą w niedziele o godz. 11.00 w Świetlicy Nowego Teatru.

Miasto to złożony twór, którego części składowe muszą ze sobą współgrać, a często bywają niespójne. Podczas warsztatów  z cyklu „Przypadek Miasto” dzieci dowiedzą się, jaka jest rola architektury, urbanistyki oraz jak kształtuje się przestrzeń miejską i wpływ mają na to sami mieszkańcy. Każde spotkanie to dyskusje i praktycznie zajęcia, w trakcie których uczestnicy będę poznawać i tworzyć projekty związane z tematem przewodnim zajęć, a elementy realizacji (bądź nawet całość) przygotowanej podczas warsztatów będą mogły zabrać do domu!

2016-przyp_dzieci-plakat-duze

W czasie warsztatów młodzi uczestnicy i ich opiekunowie będą razem aktywnie „uczyć się miasta”. Pojawią się tematy związane z architekturą, przestrzenią miejską, dziedzictwem kulturowym, ochroną zabytków, urbanistyką i zielenią. Dzieci będą poznawać miasto także zmysłami, spróbują je usłyszeć, zastanowią się czy można je poczuć, przekonają się w jaki sposób architektura może wpływać na nasz nastrój. W planie warsztatów nie zabrakło również zajęć plenerowych z elementami gry miejskiej.

Tematyka warsztatów inspirowana jest także miejscem, w którym będą się odbywać – Nowym Teatrem.

 – Ważnym tematem, który pojawia się na naszych warsztatach jest zagadnienie zabytków, także tych niszczejących i kwestia dawania im drugiego życia – mówi Patrycja Jastrzębska, autorka koncepcji i koordynatorka cyklu – Zabytkowa hala warsztatowa wraz z garażem, która po gruntownej modernizacji została w tym roku oddana do użytku jako siedziba MCK Nowy Teatr to przestrzeń idealnie wpisująca się w charakter naszych zajęć. Podczas warsztatów dzieci będą mogły nie tylko zobaczyć na zdjęciach jak można przywracać do życia stare, zabytkowe budynki, ale same doświadczą i przyjrzą się jak funkcjonuje ta architektura po modernizacji.

Pierwsze warsztaty „Miasto – przestrzeń do mieszkania” odbędą się już 18 września (niedziela), o godz.11 w Świetlicy Nowego Teatru.

Bilety: 15 zł/dziecko

Obowiązują zapisy: [email protected]

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/923827777727197/

Miejsce: Świetlica Nowego Teatru, ul. Madalińskiego 10/16

Czas trwania cyklu: 18 września –4 grudnia 2016 r.

Zawsze w niedziele, godz. 11.

Koncepcja i koordynacja warsztatów: Patrycja Jastrzębska

Organizatorzy: Stowarzyszenie Masław, Tu było, tu stało

Partner: Nowy Teatr

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Na cykl składają się następujące warsztaty:

18.09 / Miasto – przestrzeń do mieszkania

25.09 / Zieleń w wielkim mieście

2.10 / Rozejrzyj się wokół! Warsztaty terenowe z elementami gry miejskiej

9.10 / Zabytki od-nowa
16.10 / Architektura zmysłów

23.10 Muzyka miasta

6.11 / Zwierzęta w wielkim mieście

20.11 / Wyreżyseruj miasto

27.11 / Architektura dobrego nastroju

4.12 / Drewno i beton

Opis:

18.09 / 11.00

Miasto – Przestrzeń do mieszkania

Warsztat wprowadza dzieci w miejską tematykę. Czym jest miasto? Jak działa? Czy ktoś w nim pociąga za sznurki? Prowadzący wspólnie z dziećmi zastanowią się, co powinno mieć miasto, by wszystkim żyło się w nim dobrze. Dzieci zaprojektują też miasto doskonałe.

25.09 / 11.00

Zieleń w wielkim mieście

Miasto to nie tylko budynki i drogi. To także przestrzeń wokół budynków. Warsztat ma za zadanie

przybliżyć dzieciom ideę miejskiego ogrodnictwa, a także projektowania krajobrazu. Warsztat z sadzenia roślin obok pawilonu.

2.10 / 11.00

Rozejrzyj się wokół! Warsztaty terenowe z elementami gry miejskiej

Podczas spaceru dzieci poznają okolicę Nowego Teatru w Warszawie. Dzieci otrzymają konkretne

zdania, które będą miały wykonać podczas warsztatu terenowego.

9.10/ 11.00

Zabytki od-nowa

Zabytki zyskują drugie życie. Na czym polega rewitalizacja, modernizacja i adaptacja? Na przykładzie

budynku Nowego Teatru (czyli dawnej zajezdni śmieciarek) dzieci zastanowią się, jak można sprawić, by niszczejący zabytek stał się ciekawym miejscem. Warsztatowi towarzyszyć będzie zabawa w szukanie starych i nowych elementów architektury siedziby Nowego Teatru.

16.10 / 11.00

Architektura zmysłów

Czy miasto można poczuć – smakiem, powonieniem, dźwiękiem, dotykiem? Pomoże w tym warsztat z wyobraźni oraz poznawania architektury wszystkimi zmysłami.

23.10 / 11.00

Muzyka miasta

Jakie dźwięki wydaje z siebie miasto? Podczas warsztatu dzieci spróbują wsłuchać się w miasto, a następnie zaprojektować jego muzykę.

6.11 / 11.00

Zwierzęta w wielkim mieście

Na ulicach miast najczęściej spotkać można psy, czasem koty. Jakie jeszcze zwierzęta zamieszkują miasta? Podczas spotkań dzieci przyjrzą się temu co na dole, na górze oraz pod ziemią. Przekonają się, że miasto, wbrew pozorom, ma bardzo bogatą faunę.

20.11 / 11.00

Wyreżyseruj miasto

Jak planuje się przestrzeń miasta? Architekt czy urbanista dla miasta jest jak reżyser dla teatru. Ich rolą jest reżyserowanie tła i zdarzeń w przestrzeni.

27.11 / 11.00

Architektura dobrego nastroju

Architektura wpływa na ludzką psychikę i emocje. Jedna bryła podoba się nam, inną uważamy za brzydką. Architekci świadomie wykorzystują materię i inne czynniki, by wpłynąć na nastrój ludzi stykających się z projektowanymi przez nich przestrzeniami.

4.12 / 11.00

Drewno i beton

O nurtach we współczesnej architekturze. Wspólnie prześledzimy najgłośniejsze realizacje z tych materiałów w Polsce (odniesienie do Teatru Nowego) i na świecie. Zastanowimy się jaką rolę spełnia użyty materiał w architekturze.

Warsztaty prowadzą:

Patrycja Jastrzębska – autorka koncepcji i koordynatorka warsztatów „Przypadek miasto”. Historyczka sztuki (Uniwersytet Warszawski), dyplomowana arteterapeutka, varsavianistka. Pomysłodawczyni inicjatywy „Tu było, tu stało”, prezeska Stowarzyszenia „Masław”. Działa na rzecz przestrzeni miejskiej stolicy, animując dyskusje i spotkania. Autorka tekstów poświęconych architekturze, sztuce współczesnej, miastu oraz edukacji kulturalnej.

Aleksandra Pawlak – architekt wnętrz, projektant wzornictwa (Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu), magister filozofii. Projektuje wnętrza, meble, wzornictwo użytkowe, współpracuje przy projektach architektonicznych. Zajmuje się także projektowaniem biżuterii i fotografią. Działa aktywnie na rzecz przestrzeni miejskiej. Interesuje się teorią architektury, estetyką oraz problemami człowieka w przestrzeni.

Karolina Iwańczyk – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Od sześciu lat współpracuje z Działem Edukacji Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki prowadząc warsztaty i animując wydarzenia. Pracuje również jako przewodniczka w Pałacu Kultury i Nauki. Zainteresowanie tematyką miejską łączy z pasją do sztuki współczesnej.

Zuzanna Glińska – architektka i studentka historii sztuki. Zajmuje się zrównoważonym rozwojem miast i kształtowaniem przestrzeni publicznych przyjaznych mieszkańcom. Miłośniczka architektury powojennego modernizmu i warszawskich zabytków, których broni aktywnie działając w warszawskich ruchach miejskich. Od ponad roku współpracuje z Tu Było Tu Stało prowadząc warsztaty architektoniczne dla dzieci.