AKTUALNOŚCI

Tu było, tu stało 3. Spacery architektoniczne

Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław zapraszają na cykl spacerów architektonicznych. Tematem wycieczek będą warszawskie obiekty architektoniczne, które po 1989 roku uległy znacznym przekształceniom. Dotyczy to dobrych i złych realizacji. Tych, które dały budynkom nowe życie oraz tych, których wartość artystyczna została zatarta lub utracona.

Wycieczki prowadzą historycy sztuki i architekci. Ich uczestnicy odwiedzą pięć warszawskich dzielnic. Udadzą się między innymi do dawnej Warszawskiej Fabryki Wódek „Koneser”, Pasażu Stefana Wiecheckiego „Wiecha” i baru Wenecja. Dla wielu bardzo ciekawa może się okazać wycieczka pociągiem, w czasie której przewodnik opowie o historii dworców Linii Średnicowej i zmianach jakie  zaszły w ostatnich latach.

ŚcianaZachodnia

– Chcemy pokazać te miejsca, które niebawem znajdą się na mapie „Tu było, tu stało 3. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r.”. Są wśród nich obiekty i przestrzenie przekształcone z pomysłem, z poszanowaniem oryginalnej substancji i wartości zabytkowej budynku, w sposób pozwalający im doskonale spełniać nowe funkcje w społeczno-kulturalnym życiu stolicy. Udamy się również do miejsc, które utraciły swoje walory artystyczne, a ich pierwotny zamysł architektoniczny został zniszczony na skutek przekształceń lub lat zaniedbań – mówi Patrycja Jastrzębska pomysłodawczyni i organizatorka projektu „Tu było, tu stało”.

Spacery architektoniczne organizowane będą do 22 listopada i poprzedzą główne wydarzenie projektu „Tu było, tu stało 3. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r.” – premierę drukowanej mapy, która odbędzie się 1 grudnia 2015 r. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Na mapie znajdzie się 20 obiektów, a także przestrzeni miejskich, które uległy przekształceniom w przeciągu ostatnich 25 lat. W ramach projektu odbędzie się również debata dotycząca zagadnień związanych z przekształceniami w architekturze Warszawy po 1989 roku.

Harmonogram spacerów:

  1. 18.10.2015 (niedz.) godz. 13

SKS Warszawianka, MOK

prowadzenie: Aleksandra Kędziorek

  1. 25.10.2015 (niedz.) godz. 16

Ściana Zachodnia, ŚRÓ

prowadzenie: Grzegorz Mika

  1. 08.11.2015 (niedz.) godz. 13

Dworce Linii Średnicowej, OCH-ŚRÓ-PRA

prowadzenie: Hubert Trammer

  1. 14.11.2015 (sob.) godz. 13

Bar Wenecja, PDT Wola, WOL

prowadzenie: Patrycja Jastrzębska

  1. 15.11.2015 (niedz.) godz. 13

Ściana Wschodnia, ŚRÓ

prowadzenie: Tomasz Sitko

  1. 22.11.2015 (niedz.) godz. 13

Koneser – Warszawska Fabryka Wódek, PRA

prowadzenie: Małgorzata Pastewka

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/415945811948102/

Organizatorzy:
Tu było, tu stało
Masław Stowarzyszenie

Partner: Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Patroni medialni:

Aktivist
Architektura Murator
Bryla.pl
Gazeta Co Jest Grane
Miesięcznik Stolica
TVP Kultura
Urbnews.pl

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

facebook.com/TuByloTuStalo
maslaw.org.pl

Wszystkie spacery w cyklu Tu było, tu stało 3 znajdują się w naszym kalendarzu.