Miasto oczami najmłodszych. Trwa druga część cyklu warsztatów „Moje Miasto Warszawa”
Świdermajery, nowy Plac Defilad czy Ząbkowska przyjazna dla wszystkich – takie architektoniczne wyzwania czekały na najmłodszych uczestników jesiennych warsztatów „Moje Miasto Warszawa”. Właśnie ruszyła kolejna, wiosenna część cyklu bezpłatnych zajęć dla dzieci i dorosłych.
To czwarta edycja warsztatów architektoniczno-varsavianistycznych dla dzieci i rodziców. Motywem przewodnim serii są dzielnice Warszawy, które kolejno poznają uczestnicy. Dotychczas zgłębiali losy Mokotowa, projektowali Plac Defilad, planowali przyjazne dla wszystkich ulice Pragi czy konstruowali bielańskie karuzele. W drugiej części cyklu warsztatów zmierzą się m.in. z planowaniem nieistniejącej jeszcze dzielnicy, poznają historię Rembertowa, Ursusa czy Żoliborza. Finałem cyklu będzie stworzenie wyjątkowej mapy Warszawy, która po opracowaniu trafi do sieci.
Zadaniem warsztatów jest nie tylko edukacja w zakresie architektury, historii, urbanistyki, ale też pokazanie miasta jako sprawnie funkcjonującej, złożonej całości. Zajęcia uwrażliwiają dzieci na przestrzeń i jej różnorodność, a dodatkowo kształtują postawę świadomego, wpływającego na otoczenie mieszkańca Warszawy.
Warsztaty odbywają się w wybrane sobotnie popołudnia w Domu Spotkań z Historią. Podczas każdego spotkania uczestnicy dokładnie przyglądają się jednej dzielnicy. Poznają ciekawe budynki – zabytki i nowe obiekty, słuchają o historii i rozbudzają swoją wyobraźnię. W drugiej części rodzice i dzieci wspólnie tworzą, projektują, wymyślają, budują i planują.
„Moje Miasto Warszawa” w skrócie
- warsztaty odbywają się w wybrane soboty do maja 2020 r. ( łącznie 22 spotkania, od września 2019 do maja 2020) w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20)
- przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-12 lat wraz z rodzicami/opiekunami ( pracują wspólnie)
- warsztaty są bezpłatne, ale każdorazowo wymagają rejestracji uczestników. Zapisy na sobotnie zajęcia startują w niedzielę poprzedzającą warsztat o godz 10.
- liczba miejsc jest ograniczona
- zapisy: http://bit.ly/mojemiasto4
Plan wiosennej części czwartej edycji „Moje Miasto Warszawa”:
18.01 | Po Woli do woli
25.01 | Niedźwiedź, który jeździł traktorem
01.02 | Kiedyś robotnicze, dziś bajkowe – Osiedle Przyjaźń na Bemowie
29.02 | Wesoła. Najmłodsza dzielnica Warszawy.
07.03 | Bulwary i dziki brzeg – dzielnica Wisła
14.03 | Dokąd sięga Białołęka?
28.03 | Samolotem do Warszawy przez… Włochy
04.04 | Leśne spacery z Panem Rembertem
25.04 | Projektujemy dzielnicę przyszłości
09.05 | Przygoda na WSM-ie (gra spacerowa na Żoliborzu)
23.05 | Mapa dzielnic. Subiektywny przewodnik po Warszawie
Warsztaty prowadzą doświadczone edukatorki, historyczki i animatorki: Patrycja Jastrzębska, Karolina Iwańczyk, Katarzyna Żaczek, Aleksandra Pawlak i Marta Baranowska.
Więcej informacji o projekcie można znaleźć również na facebookowym wydarzeniu oraz na stronie.
Organizator:
Tu było, tu stało
https://www.facebook.com/TuByloTuStalo/
Stowarzyszenie Masław
https://www.facebook.com/maslaw.org
Partner: Dom Spotkań z Historią
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.