Architektura prosta jak raz, dwa, trzy! Dzieci pokazują, że każdy ma talent do projektowania i budowania

Jeszcze do 9 grudnia w Służewskim Domu Kultury odbywają się rodzinne warsztaty architektoniczne “Przypadek miasto” dla dzieci w wieku 6-10 lat. Młodzi architekci co sobota poznają słynne projekty z różnych epok i zakątków świata i tworzą własne budowle. Organizatorzy cyklu – Stowarzyszenie Masław i Tu było, tu stało – dzielą się wideorelacją z zajęć, podczas których dzieci i rodzice poznawali tajniki konstrukcji na przykładzie średniowiecznych katedr.

Dotąd uczestnicy warsztatów “Przypadek miasto” zwiedzali starożytne piramidy i amfiteatry, zajrzeli do średniowiecznych osad i świątyń, a także dowiedzieli się, czym miało być miasto idealne, co charakteryzowało architekturę baroku i jak wprowadzano zieleń w miastach. Ważną część każdego spotkania stanowi praca warsztatowa – realizacja projektu inspirowanego tematem danych zajęć.

– Architekturę najlepiej poznaje się przez bezpośredni kontakt – tłumaczy zamysł warsztatów Patrycja Jastrzębska, pomysłodawczyni cyklu. – Można to osiągnąć, oglądając lub zwiedzając słynne budynki i przebywając w dobrze zaprojektowanych przestrzeniach. W cyklu “Przypadek miasto” idziemy krok dalej. Dzieci same tworzą swoje budowle a nawet całe układy urbanistyczne. Wymaga to głębszego namysłu, a przy okazji stanowi świetną zabawę.

Listopadowe i grudniowe zajęcia wprowadzą uczestników w świat architektury dwudziestego wieku. – Współczesne technologie dają architektom ogromne możliwości. To zachęcało wielu twórców do eksperymentowania. Założenia, które stoją za wieloma realizacjami, nie zawsze są oczywiste – wyjaśnia Marta Baranowska, jedna z osób prowadzących warsztaty. – Pytania zawarte w tytułach warsztatów “Budynek czy statek kosmiczny?” oraz “Czy można zamieszkać w fabryce?” zadamy dzieciom całkiem serio… i zobaczymy do jakich odpowiedzi poprowadzi nas ich wyobraźnia.

Terminy i tematy najbliższych warsztatów:

  • 18.11, godz. 11.00 – Ornament. Roślina zaklęta w kamieniu i stali
  • 25.11, godz. 11.00 – Czy można zamieszkać w fabryce? Architektoniczne eksperymenty
  • 2.12, godz. 11.00 – Budynek czy statek kosmiczny?
  • 9.12, godz. 11.00 – Architektoniczna mapa świata

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-10 lat i ich opiekunów. Wejściówka na pojedyncze warsztaty kosztuje 19 złotych. Z powodu ograniczonej liczby miejsc obowiązują zapisy mailowe pod adresem [email protected]m. Szczegółowe informacje wraz z terminami i tytułami warsztatów są dostępne na stronie www.tubylotustalo.pl oraz na Facebooku.

Projekt uzyskał wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronami medialnymi warsztatów są Polskie Radio RDC oraz portale CzasDzieci.pl, Bryla.pl, Urbnews.pl i CoJestGrane24.

Wszystkie zajęcia w ramach warsztatów znajdują się także w naszym kalendarzu.