AKTUALNOŚCI

Warsztaty: Przypadek miasto 3

Architektoniczne przygody i przypadki. Ruszają zapisy na warsztaty rodzinne “Przypadek miasto”

16 września w Służewskim Domu Kultury w Warszawie odbędą się pierwsze z 12 rodzinnych warsztatów architektonicznych “Przypadek miasto”. Zajęcia dla dzieci w wieku 6-10 lat oraz ich rodziców lub opiekunów będą odbywać się co sobota aż do 9 grudnia. Zapisy na zajęcia można wysyłać od 1 września na adres [email protected].

Organizatorzy warsztatów – Stowarzyszenie Masław i “Tu było, tu stało” – zabiorą młodych uczestników w podróż w czasie i przestrzeni. Zaczniemy od starożytnych piramid, a skończymy… w przyszłości! Po drodze zajrzymy jeszcze do amfiteatrów oraz świątyń i kościołów, zwiedzimy średniowieczne osady i grody, sprawdzimy, jak wyobrażano sobie miasto idealne w różnych epokach i zastanowimy się, czy można zamieszkać w fabryce.

– To już trzecia edycja warsztatów i jak co roku przygotowaliśmy zupełnie nowy program – mówi Patrycja Jastrzębska, inicjatorka cyklu “Przypadek miasto”. – Wiemy, że architektura i otoczenie przyciągają uwagę dzieci. Niestety edukacja estetyczna w polskiej szkole praktycznie nie istnieje. Dzieci, gdy tylko pozwoli im się swobodnie działać i podsunie ciekawe materiały, potrafią zbudować fantastyczne budynki, a nawet zaplanować całe miasto! Na naszych zajęciach uczą się miasta i jego architektury poprzez zabawę. Mogą się także przekonać, jak współcześni architekci czerpią z dawnych form.

 

 

Trudna problematyka związaną z architekturą, przestrzenią miejską, pejzażem kulturowym, ochroną zabytków czy urbanistyką będzie przedstawiana w formie zabawy – bez trudnej terminologii i dat. – Prezentacja zdjęć, obrazów czy planów to tylko punkt wyjścia do dalszej pracy – wyjaśnia Aleksandra Pawlak, która poprowadzi pierwsze warsztaty nt. tajemnic piramid z różnych stron świata. – Dzieci mają ogromną potrzebę tworzenia, damy im więc taką możliwość. Będziemy rysować, wycinać, kleić i ustawiać własne konstrukcje. Zawsze jest przy tym mnóstwo emocji… szczególnie, gdy rodzice nie mogą się powstrzymać i próbują pomagać.

Miejsce warsztatów nie jest przypadkowe. – Bardzo się cieszę, że ugości nas właśnie Służewski Dom Kultury – wyjaśnia Patrycja Jastrzębska. – To nie tylko miejsce wielu wydarzeń kulturalnych, lecz także świetna, nagradzana architektura. Łączy się w niej przeszłość i przyszłość – a to jest przecież główny motyw tegorocznego cyklu. Poza tym zależy nam na tym, aby nasze warsztaty odbywały się w dobrej, inspirującej przestrzeni. W zeszłym roku była to siedziba Teatru Nowego, a w tym będzie to właśnie SDK. Chcemy aby nasi uczestnicy mieli też okazję poznać ten obiekt oraz jego okolicę. Dlatego na jednym ze spotkań przeprowadzimy spacerową grę miejską, której centralnym punktem będzie właśnie siedziba SDK.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-10 lat i ich opiekunów. Wejściówka na pojedyncze warsztaty kosztuje 19 złotych. Z powodu ograniczonej liczby miejsc obowiązują zapisy mailowe pod adresem [email protected]m. Szczegółowe informacje wraz z terminami i tytułami warsztatów są dostępne na stronie www.tubylotustalo.pl.

Projekt uzyskał wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronami medialnymi warsztatów są Bryla.pl, CoJestGrane24, CzasDzieci.pl, Polskie Radio RDC oraz Urbnews.pl.

Kontakt dla mediów: Filip Makowiecki, mail: [email protected], kom.: 608 359 404

Dla kogo?

Dla dzieci w wieku 6–10 lat wraz z opiekunami

Kiedy i gdzie?

Co sobota od 16 września do 9 grudnia
w Służewskim Domu Kultury, ul. Bacha 15, Warszawa

Co?

Zabierzemy dzieci w architektoniczną podróż przez wieki. Zaczniemy od egipskich piramid i miast budowanych przez Inków i Majów, a skończymy na współczesnej architekturze… a właściwie pójdziemy nawet trochę dalej i wyobrazimy sobie, co może powstać w przyszłości! Dzięki bogatym materiałom wizualnym dzieci zobaczą, jak wyglądały dawne miasta i architektura oraz jak buduje się współcześnie. Podczas warsztatów wcielimy się w architektów z najróżniejszych epok oraz zakątków świata i będziemy budować własne miasta i obiekty. Będziemy ciąć, kleić, składać, malować, planować i ustawiać. Inspirując się historią, uruchomimy dziecięcą wyobraźnię.

W ramach cyklu “Przypadek miasto 3” przeprowadzimy 12 warsztatów, z których każdy będzie trwać około 2 godzin. Cykl został pomyślany tak, by przybliżyć młodym uczestnikom problematykę związaną z architekturą, przestrzenią miejską, dziedzictwem kulturowym, pejzażem kulturowym, ochroną zabytków i urbanistyką. Chcemy pokazać, jak funkcjonuje miasto i jaka jest rola architektury w kształtowaniu wspólnego miejsca do życia.

Tematyka i terminologia będą dostosowane do wieku uczestników – zależy nam nie tyle na wpajaniu pojęć, ile na kształtowaniu postaw i dawaniu narzędzi do aktywnego uczestnictwa w kulturze przez zabawę. Sposób prowadzenia zajęć oraz pokazywane materiały będą dostosowane do wieku uczestników.

Bilet: 19 zł

Obowiązują zapisy drogą mailową: [email protected]

 

Terminy i tematy warsztatów

16 września 2017, godz. 11.00 – Z Egiptu do Ameryki Południowej. Odkryjmy tajemnice piramid!

23 września 2017, godz. 11.00 – Starożytne amfiteatry. Co kryło się pod maską?

30 września 2017, godz. 11.00 – Co się chowa na granicy Ursynowa? Gra spacerowa

7 października 2017, godz. 11.00 – Osady i grody. Jak mieszkano, gdy nie było miast?

14 października 2017, godz. 11.00 – Co podpiera dach świątyni?

21 października 2017, godz. 11.00 – Przepis na idealne miasto

28 października 2017, godz. 11.00 – Światła, cienie, fale, spirale – w krainie baroku

4 listopada 2017, godz. 11.00 – Ogrody nie z tej ziemi

18 listopada 2017, godz. 11.00 – Ornament. Roślina zaklęta w kamieniu i stali

25 listopada 2017, godz. 11.00 – Czy można zamieszkać w fabryce? Architektoniczne eksperymenty

2 grudnia 2017, godz. 11.00 – Budynek czy statek kosmiczny?

9 grudnia 2017, godz. 11.00 – Architektoniczna mapa świata

 

 

Publikacja multimedialna

Podczas zajęć powstanie architektoniczna mapa świata, która będzie zawierać najciekawsze obiekty z różnych epok i zakątków świata wybrane przez młodych uczestników cyklu warsztatów “Przypadek miasto”.

Na mapie znajdą się budynki z różnych okresów reprezentujące przekrój stylów i sposobów budowania. Ważnym kluczem będzie ich znaczenie dla rozwoju architektury oraz światowego dziedzictwa architektonicznego. Podejrzewamy, że znajdą się na niej zarówno wiszące ogrody Semiramidy, starożytne piramidy oraz książęce grody, jak i współczesne realizacje – może Centrum Nauki Kopernik w Warszawie czy Dom Zasłonka w Japonii? Niczego nie przesądzamy, a decydujący głos będą miały dzieci!

Mapa świata po opracowaniu graficznym oraz merytorycznym zostanie opublikowana na licencji Creative Commons na naszej stronie internetowej – w wersji online oraz do pobrania.

Organizatorzy: