Krakowskie tramwaje online w internecie

Od kwietnia można śledzić bieżące położenie krakowskich tramwajów na udostępnionej w internecie mapie.

Jest to prywatna inicjatywa, oparta o dane krakowskiego Systemu Nadzoru Ruchu Tramwajowego. Pasażerowie mogą dowiedzieć się między innymi o utrudnieniach w ruchu oraz czy dany kurs jest niskopodłogowy. Tramwaje zielone są w pełni niskopodłogowe, niebieskie mają jeden człon niskopodłogowy, zaś pomarańczowe to pozostałe pojazdy. Mapa dostępna jest pod adresem mpk.jacekk.net.


Rozwiązania przedstawiające położenie pojazdów funkcjonują w wielu innych miastach. Lubelska mapa działa od 2014 roku. Położenie pojazdu ustalić możemy wybierając linię autobusową lub trolejbusową i kierunek. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że w jednym momencie możemy śledzić tylko jedną linię. Podobne rozwiązanie stosuje m.in. Olsztyn.

Podobnie zrealizowana gdańska mapa została przygotowana przez ówczesny Zakład Komunikacji Miejskiej (dziś: Gdańskie Autobusy i Tramwaje) i działa pod adresem info.zkm.pl.

Dodatkowo w Trójmieście odjazdy pojazdów sprawdzić można dzięki mapie przygotowanej w ramach platformy tristar. Kierowcy pojazdów indywidualnych znajdą na niej również m.in. informacje o remontach i utrudnieniach w ruchu.

Jesienią 2016 roku w Warszawie ruszyła aplikacja TramBus na telefony komórkowe z systemami iOS i Android. Jej użytkownicy mogą dowiedzieć się gdzie znajduje się ich przystanek, o której do niego przyjedzie autobus lub tramwaj danej linii i gdzie znajduje się w tej chwili pojazd.

Od 2013 roku można korzystać również z aplikacji mobilnej MPK Wrocław (w 2014 roku zmieniono jej nazwę na iMPK). Położenie pojazdów udostępniają też m.in. Łódź. Dodatkowo położenie pojazdów śledzić można wielu w mniejszych miastach, w tym m.in. Kołobrzegu czy Świerklańcu.