Najdroższe ulice handlowe: nowy lider na świecie, w Polsce bez zmian

Warszawski Nowy Świat ponownie najdroższą ulicą handlową w Polsce według najnowszego raportu przygotowanego przez firmę Cushman & Wakefield. Najdroższą lokalizacją handlową na świecie jest nowojorska Piąta Aleja.

Piąta Aleja w Nowym Jorku została najdroższą lokalizacją handlową świata według najnowszego raportu przygotowanego przez firmę doradczą Cushman & Wakefield. Dzielnica Causeway Bay w Hongkongu spadła na drugą pozycję. Najwyższe czynsze za lokal handlowy w Europie notuje się na Polach Elizejskich w Paryżu. Po raz pierwszy na liście 10 najdroższych ulic handlowych znalazła się Rosja, a dokładniej moskiewska ulica Stolesznikow.

Nowy Świat

Ulica Nowy Świat w Warszawie, źródło: flickr.com

W rankingu globalnym w raporcie „Główne ulice handlowe na świecie” Polskę reprezentowała najdroższa ulica w kraju – warszawski Nowy Świat. W globalnym rankingu stołeczna arteria zajęła 44. miejsce. W polskiej jego części, za Nowym Światem znalazła się krakowska ulica Floriańska, podium zamyka inna warszawska ulica – Chmielna.

Pozycja Miasto Lokalizacja
1 Warszawa ul. Nowy Świat
2 Kraków ul. Floriańska
3 Warszawa ul. Chmielna
4 Warszawa ul. Marszałkowska
5 Poznań ul. Półwiejska
5 Warszawa Pl. Trzech Krzyży
7 Katowice ul. 3 Maja
8 Warszawa Al. Jerozolimskie
9 Wrocław ul. Świdnicka
10 Szczecin Al. Niepodległości
11 Gdynia ul. Świętojańska
12 Łódź ul. Piotrkowska

Firma Cushman & Wakefield swoje cykliczne badanie stawek czynszowych rozpoczęła w latach 80-tych ubiegłego stulecia. Obecnie raport porównuje czynsze w najważniejszych 330 lokalizacjach handlowych w 65 krajach.