AKTUALNOŚCI

Pomorskie: Konsultacje o Strategii Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot 2030

W ostatnich tygodniach odbyły się spotkania informacyjno-konsultacyjne w sprawie Strategii Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot 2030.

Spotkania rozpoczęły się pod koniec sierpnia. 14 września spotkanie odbyło się w Tczewie, zaś trzy dni później o współpracy metropolitalnej dyskutowano w Kartuzach oraz w Wejherowie. Kolejne ze spotkań odbyło się w Malborku. Dotyczyły one przedstawionego w sierpniu projektu Strategii. Pod koniec miesiąca w gdyńskim Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyły się także warsztaty konsultacyjne w ramach prac nad projektem Planu Zagospodarowania Przestrzennego Obszaru Metropolitalnego (PZPOM).

Obszar Metropolitarny Gdynia Gdańsk Sopot

Kolejne ze spotkań dotyczących Strategii Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot 2030 odbędą się:

  • 8 października – Nowy Dwór Gdański
  • 9 października – Pruszcz Gdański

Proces tworzenia wspólnego stowarzyszenia rozpoczęty został w 2011 roku przez prezydenta Gdańska, kiedy to powołano Gdański Obszar Metropolitalny. W skład GOM nie weszła część gmin północnej części województwa, w tym Gdynia. Zmiana nastąpiła w 2014 roku, a główną jej przyczyną są nowe wymogi Unii Europejskiej. W nowym budżecie na lata 2015-2020 Unia Europejska wymaga, aby duże miasta zawiązywały porozumienia samorządowe dla realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu zadeklarowali chęć przekształcenia Stowarzyszenia GOM we wspólne stowarzyszenie w ramach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot 2030 (OMG-G-S).

Do pobrania:

Projekt Strategii Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot 2030