AKTUALNOŚCI

Nowa Urbanistyka po polsku – Warszawa, 18.09.14 r.

18 września, w pierwszym dniu Międzynarodowych Targów Budowlanych i Wnętrzarskich Warsaw Build 2014, odbędzie się panel „Nowa Urbanistyka po polsku”. Głos w dyskusji zabierze m.in. Robert Jacek Moritz, Prezes Zarządu Alta S.A., inwestor Zrównoważonej Dzielnicy Siewierz Jeziorna, gdzie zasady Nowej Urbanistyki znalazły swoje praktyczne zastosowanie. 

 Robert Jacek Moritz

Nowa Urbanistyka (również: zrównoważona urbanistyka) to koncepcja promująca powrót do tradycyjnej, historycznej kompozycji miasta opartej o plac centralny oraz otaczającą go zabudowę kwartałową. Idea ta promuje także powrót do organizacji społeczności miejskiej, gdzie tradycyjne elementy tworzące miasto występują razem. Nie tworzy się zatem enklaw, poprzez sztuczne rozdzielanie funkcji biurowych, mieszkaniowych i innych, wywołujących zjawisko „rozlewania się” miast (urban sprawl).

W Europie najgłośniejszym przykładem tego typu realizacji jest brytyjskie Poundbury, którego pomysłodawcą jest następca brytyjskiego tronu, książę Karol. Prace nad budową całkowicie nowej dzielnicy miasta Dorchester rozpoczęły się ponad 20 lat temu. Obecnie mieszka w nim około 6 tys. osób. Twórcą projektu jest światowej sławy urbanista Leon Krier.

„Zrównoważone miasta, tworzone w sposób zgodny z ideą Nowego Urbanistyki, są precyzyjnie rozrysowane w najdrobniejszym szczególe. Już na etapie projektu wiadomo, gdzie powstaną sklepy, skwery, drogi, przestrzenie zielone, a nawet szkoły czy kościoły” – mówi Robert Jacek Moritz. „Taki kompleksowy sposób planowania jest obecnie w zasadzie niespotykany w Polsce. Wystarczy sięgnąć po prasę regionalną, czy wiadomości w Internecie, by przekonać się, że niemal codziennie mieszkańcy nowo powstałych osiedli, czy dzielnic, skarżą się na zaskakujące ich zmiany w otoczeniu – bo nie pomyślano o lokalizacji przedszkola, sklepów i punktów usługowych lub wyznaczono drogę w oderwaniu od funkcji terenu. Chcemy, aby mieszkańcy Siewierza Jeziornej czuli wymierne, praktyczne korzyści płynące z dobrego planowania przestrzeni miejskiej” – podsumowuje prezes Moritz.

„W Siewierzu Jeziornej zasady zrównoważonej urbanistyki zostały po raz pierwszy w Polsce wdrożone na taką skalę i w tak złożonym projekcie miejskim” – mówi architekt Maciej Mycielski z warszawskiej pracowni Mycielski Architecture & Urbanism, główny projektant zrównoważonej dzielnicy. „Przygotowanie szczegółowej dokumentacji architektoniczno-budowlanej poprzedziły wieloletnie prace koncepcyjne oraz cykl warsztatów urbanistycznych Charrette. Wraz z najbardziej znanymi na świecie urbanistami, ale też przedstawicielami lokalnej społeczności i władz samorządowych Siewierza, zaprojektowaliśmy dzielnicę, która jest przestrzenią przemyślaną, przyjazną ludziom, przewidującą ich potrzeby i dopasowaną do otoczenia” – podkreśla arch. Maciej Mycielski.

Panel dyskusyjny odbędzie się 18 września 2014 w godz. 12:30-13:30 w Forum Targowym Warszawskiego Centrum EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14, w którym uczestniczą:

  • Grzegorz Buczek – wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich, WA PW
  • Maciej Mycielski – Mycielski Architecture & Urbanism
  • Robert Moritz – prezes ALTA S.A. inwestora Zrównoważonej Dzielnicy Siewierz Jeziorna
  • Grażyna Śledzińska: prezes MTGI Agri-rol inwestora Osiedla Książenice

Prowadzenie: dr hab. prof. WAT Krzysztof Sołoducha, redaktor naczelny e-kwartalnika “Krytyka Architektury”.

Wstęp dla osób z branży jest bezpłatny.