Niezbędnik urbanisty: 3DS Max 2014

Czasem poświęcamy dużo czasu na wykonanie projektu 2D naszego terenu. Mimo wszystko, często jednak ciężko jest nam sobie wyobrazić sytuację wysokościową na danym terenie i określenie zależności przestrzennych między obiektami wysokościowymi. Dlatego też, nie pierwszy raz na łamach naszego bloga prezentujemy oprogramowanie do wizualizacji 3D – wcześniej przedstawiliśmy już inne narzędzie, Trimble SketchUP. W porównaniu do niego, 3DS Max to zupełnie inny program, którego możliwości znacznie przekraczają te oferowane przez Trimble.

3DS MAX 2014 / źródło: autodesk.com

W czym 3DS max ma przewagę nad innymi tego typu programami?

Co oferuje 3DS max? W porównaniu do SketchUPa, program oferuje rozszerzone możliwości edycji oraz tworzenia trójwymiarowych brył. Wbudowane w program narzędzia łatwo i szybko pozwalają na tworzenie szczegółowych modeli terenu oraz zabudowy. Przy odpowiedniej dozie doświadczenia, program umożliwia stworzenie fotorealistycznych wizualizacji – w prosty sposób możemy zaimportować modele drzew, elementów małej architektury do naszego projektu. O poziomie programu świadczy fakt, że używają go profesjonaliści na całym świecie, do różnorodnych zastosowań – od animacji komputerowej, przez tworzenie gier, animacje do filmów, do tworzenia wizualizacji osiedli mieszkaniowych czy architektury wnętrz. W tym przypadku, powiedzenie “jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego” nie ma miejsca bytu.

Dodatkowo, 3DS max posiada rozbudowany edytor materiałów – dzięki temu, możemy nadać naszym modelom nie tylko odpowiedni kolor, ale i fakturę. Baza gotowych materiałów do programu jest oszałamiająca – wszystko dzięki rozbudowanej, międzynarodowej społeczności 3DS maxa.

W czym jeszcze program ma przewagę i w czym to pomaga planistom? Jest to program Autodesku – twórcy Autocada, dzięki temu import warstw odbywa się bez problemów. Program automatycznie przelicza skalę z Autocada, dzięki temu bez zbędnego wysiłku uzyskujemy odpowiednie wymiary naszego modelu. Za pomocą kilku kliknięć, możemy stworzyć zaawansowany model 3D z projektu dwuwymiarowego. Jeśli ktoś jest entuzjastą “wyciągania” brył w AutoCadzie – nie ma przeszkód, by wykorzystać i edytować te bryły za pomocą 3DS maxa, który w przeciwieństwie do Cada oferuje teksturowanie.

Program nie jest dostępny w polskiej wersji językowej, ale jego obsługa w języku angielskim jest dosyć intuicyjna. W razie problemów z obsługa programu, w internecie dostępna jest rozległa baza tutoriali do obsługi programu, z których możemy dowiedzieć się wszystkiego.

Widok okna głównego programu / Źródło: własne

Program idealny?

Niestety, 3DS max ma swoje minusy. Pierwszym minusem jest cena – jest to dość drogie oprogramowanie. Na szczęście, na początek możemy skorzystać z 30-dniowej wersji próbnej, a jeśli jesteśmy studentami – skorzystać z darmowej licencji studenckiej. Drugim minusem są wysokie wymagania systemowe – tworzenie bardziej skomplikowanych modeli terenu wymaga mocniejszego hardware’u komputera. Na słabszych maszynach tworzenie modelu oraz jego rendering może być czasochłonne, a komputer na czas tworzenia modelu – staje się nieresponsywny.

Podsumowanie

3DS max oferuje bardzo wiele – ogarnięcie wszelkich funkcji programu zajmie trochę czasu. Ale jedno jest pewne – warto.