Mieszkanie Plus we Wrocławiu – konkurs architektoniczno-urbanistyczny

W tym tygodniu informowaliśmy o konkursie na budowę osiedla w ramach programu Mieszkanie Plus w Warszawie. Tego samego dnia ogłoszono konkurs we Wrocławiu, gdzie spółka PFR Nieruchomości planuje budowę osiedla pomiędzy ulicami Zatorską i Odolanowską.

Konkurs wybrać ma możliwie najlepsze rozwiązanie urbanistyczne i architektoniczne dla osiedla przy granicy Wrocławia. Osiedle położone będzie w północno-wschodniej części miasta, przy jego granicy. Powstanie na terenie zielonym przy drodze krajowej nr. 98, będącej w przeszłości głównym wyjazdem w kierunku Warszawy, a także przy linii kolejowej prowadzącej z Wrocławia w kierunku Oleśnicy.

Lokalizacja planowanego osiedla Mieszkanie Plus we Wrocławiu

Lokalizacja planowanego osiedla Mieszkanie Plus we Wrocławiu | oprac. własne | Operstreetmap

Sąd Konkursowy ma ocenić projekty pod względem kryteriów urbanistycznych, architektonicznych oraz budowlano-kosztowych. Znajdziemy wśród nich m.in. prawidłowe strefowanie przestrzeni mieszkaniowych oraz przestrzeni publicznych ogólnodostępnych i lokalnych sąsiedzkich (półpublicznych) oraz usługowych, zastosowanie rozwiązań prospołecznych czy oryginalność rozwiązań. Mieszkania ocenione będą pod względem właściwego rozkładu przestrzeni, struktury mieszkań, rozwiązań funkcjonalnych czy rozmieszczenia okien.

Oceniona będzie również m.in. energooszczędność i ograniczenie strat cieplnych, realizacja rozwiązań wykorzystujących prefabrykację czy niski koszt realizacji inwestycji. Maksymalny koszt inwestycji wymieść ma dla zabudowy mieszkaniowej 4200 zł / m2 powierzchni użytkowej mieszkań i usług.

Projekt podzielony jest na trzy tereny. Dwa z nich należą do Polskiego Holdingu Nieruchomości, trzeci zaś do spółki celowej PFR. Łączna powierzchnia użytkowa mieszkań dla ostatniego z nich wynieść będzie musiała ok. 60 tysięcy metrów kwadratowych, z czego 25 tysięcy zrealizowane ma być w I etapie. Pierwszy etap inwestycji zakończyć ma się w III kwartale 2023, zaś pozostałe 35 tysięcy powstać ma do roku 2024. Autorzy przedstawić mają wizję dla kolejnych fragmentów terenu, lecz w specyfikacji konkursu nie określono czasu ich powstania.

Rejestracja zainteresowanych udziałem trwa do 4 listopada. Drugi etap rozpocznie się w tym samy miesiącu. Prace konkursowe składać będzie można do 17 marca 2020 roku. Organizatorem konkursu jest PFR Nieruchomości S.A., fundatorem spółka zależna, zaś realizatorem wrocławski oddział SARP. Regulamin konkursu.

Mieszkanie Plus przy Kolejowej

Pod koniec ubiegłego roku PFR Nieruchomości ogłosiło konkurs na koncepcję osiedla przy ulicy Kolejowej. Wtedy nie przyznano I nagrody. Do realizacji wskazano projekt zdobywców II nagrody, pracowni B2 Studio z Krakowa. Sąd konkursowy uznał za czytelny układ przestrzenny oraz udział terenów zielonych. Zgłosił jednak uwagi co do miejsc parkingowych oraz podziałów na elewacji, które mają podlec korektom.

Wizja dla osiedla przy ul. Kolejowej we Wrocławiu

Wizja dla osiedla przy ul. Kolejowej, która przeznaczona została do realizacji po konkursie z 2018 roku | wiz. B2 studio sp. z o.o sp. komandytowa | źródło: PFR Nieruchomości

Konkurs także w stolicy

Przypominamy, że równocześnie trwa konkurs na projekt osiedla dla 485 mieszkań na warszawskiej Pradze Północ. Konkurs obejmuje teren w rejonie ulicy Ratuszowej, Jagiellońskiej i Brechta. W przeciwieństwie do wrocławskiej inwestycji, nie powstanie ona na terenie zielonym. Budynki powstać mają na obszarze zakładów samochodowych Poczty Polskiej. Jest to działka o powierzchni blisko 17 500 metrów kwadratowych. Łączna powierzchnia użytkowa mieszkań wynieść ma minimum 25 tysięcy metrów kwadratowych.