Konkurs na zaprojektowanie osiedla na warszawskiej Pradze Północ

Na 1,7 hektarowej działce przy ul. Ratuszowej w Warszawie spółka PFR Nieruchomości planuje wielorodzinne osiedle mieszkaniowe na 485 mieszkań. Jego wygląd poznamy w konkursie architektonicznym, który został ogłoszony w czwartek.

PFR Mieszkanie Plus Ratuszowa

Lokalizacja inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus w Warszawie | oprac. WW | Openstreetmap

Osiedle powstać ma między ulicami Ratuszową i Brechta. Jest to obszar zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie ogrodu zoologicznego, Parku Praskiego. Choć inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus nie są często realizowane w obszarach centralnych (jak inwestycje w Gdyni i Jarocinie czy planowane m.in. we Wrocławiu i w na warszawskim Ursynowie), tak niewątpliwie atutem inwestycji na Pradze Północ będzie lokalizacja. Kilkaset mieszkań powstać ma zaledwie 2 km i 10 minut jazdy tramwajem od warszawskiej Starówki, przy głównym węźle przesiadkowym prawobrzeżnej części stolicy – rejonie dworca Wileńskiego.

Budynki powstać mają na terenie zakładów samochodowych Poczty Polskiej. Jest to działka o powierzchni blisko 17 500 metrów kwadratowych. W parterach od strony północnej i wschodniej znaleźć mają się lokale usługowe. Jedna trzecia powierzchni działki pozostać ma strefą zieloną. Przez wnętrze zespołu prowadzić ma ogólnodostępny ciąg pieszy, będący przedłużeniem ulicy Skoczylasa.

Minimalna powierzchnia użytkowa mieszkań wynieść ma 25 tysięcy metrów kwadratowych. Średnia powierzchnia mieszkania ma wynieść ok. 52 m2. Największe z nich nie mają przekroczyć 80 metrów kwadratowych. Dodatkowo powstać ma ok. 2300 m2 usług.

Konkurs architektoniczny – pierwszy etap do końca października

Konkurs ma charakter dwuetapowy i otwarty. Organizatorem konkursu jest spółka PFR Nieruchomości. W pierwszym etapie pracownie zgłoszą m.in. swoje portfolio i szkic koncepcji. Pytania do konkursu składać można do 22 października, zaś rejestracja pracowni trwa do końca miesiąca. Uczestników konkursu zakwalifikowanych do II etapu poznamy w połowie listopada. Do drugiego etapu Sąd Konkursowy wybierze od czterech do sześciu zespołów, które wezmą udział w warsztatach projektowych i przygotują prace konkursowe. Będą oni mieli czas na ich złożenie do końca stycznia przyszłego roku.

Na czele składu sędziowskiego stanie Dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Bolesław Stelmach. Złożone projekty będą oceniali także przedstawiciele warszawskiego ratusza i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, członkowie SARP, a także reprezentanci spółki PFR Nieruchomości.

Regulamin konkursu oraz informacje szczegółowe dostępne są na stronach PFR Nieruchomości: link