AKTUALNOŚCI

Miasto+, Cucumis Mobile i Smak Przedmiotu na Łódź Design Festival

Prototypy zaprojektowane dla miasta, pomorskie wzornictwo zaprezentowane w niekonwencjonalny sposób – poprzez smak i zapach oraz instalacja mobilnej szklarni miejskiej. Tak przedstawiciele naszego partnera – Gdynia Design Days zaprezentują się podczas tegorocznej Łódź Design Festival.

Tematem przewodnim festiwalu Gdynia Design Days 2014 było miasto i jego mieszkańcy. Większość projektów powstała specjalnie z myślą o Gdyni, prezentując interpretację przestrzeni publicznej oraz stylu życia Gdynianina w każdym wieku (Miasto+). Niektóre z poruszonych zagadnień są jednak uniwersalne i możliwe do wykorzystania w każdej tkance miejskiej (Cucumis Mobile).

10.2014 Wystawa Miasto+

Wystawa MIASTO+ to 7 prototypów przygotowanych przez młodych, uzdolnionych projektantów z całej Polski. Projekty wchodzą w dialog z otoczeniem, odpowiadając na potrzeby i pragnienia ludzi. ‑ Efektem pracy są miejskie meble i przedmioty służące wypoczynkowi, relaksowi i zabawie. Inne to przedmioty pamiątki, użytkowe lecz niosące ładunek emocjonalny przez swoją materię i skojarzenia – mówi Agnieszka Jacobson-Cielecka, kurator wystawy.

Zanikające ogródki działkowe w centrach miast i jednoczesna potrzeba dostępu do świeżych warzyw i owoców – to ogólnoświatowy trend, którym zajęli się pomorscy projektanci. Cucumis Mobile – mobilna szklarnia miejska dedykowany jest głównie seniorom, którym najbliższy jest sposób spędzania wolnego czasu na działce. – Jeśli projekt odpowiada na potrzeby seniorów i spotka się z ich aprobatą, młodsze pokolenie tym bardziej go przyjmie – mówi Paweł Pomorski, kurator i uczestnik projektu.

Kreatywni projektanci i innowacyjne produkty – tak Pomorze prezentowało się podczas Milan Deign Week 2014. Wystawa Smak Przedmiotu to efekt współpracy Grupy Razy 2 –kuratorów wystawy z Rafałem Wałęsą – szefem kuchni Restauracji Sztuczka w Gdyni. To opowieść o produktach w języku niewerbalnym – w formie specjalnie skomponowanych potraw. Na wystawie można rozsmakować się m.in. w cieple grzejnika, szybkości roweru, czy doświadczeniu dziecięcej zabawy. Znajdzie się także coś dla duszy i wspomnień.

Wystawy Miasto+ i Smak Przedmiotu można zobaczyć w Muzeum Miasta Łodzi w dniach 9-19 października br. Cucumis Mobile zlokalizowany będzie przed Centrum Festiwalowym 1.

Łódź Design Festival znajduje się także na naszej liście wydarzeń!

Łódź Design Festival to idea, ludzie, działanie. Powstał w 2007 roku, przyjmując u swoich początków formułę przeglądu osiągnięć polskiego wzornictwa. Centralnym punktem festiwalu jest zawsze tematyczny program główny, składający się z wystaw kuratorskich, a jego dopełnienie oraz rozwinięcie stanowi otwarty i bogaty repertuar wydarzeń towarzyszących. Dzięki prowadzonemu od początku dialogowi z odbiorcami, festiwalowy program wzbogacał się o nowe elementy, aż osiągnął obecny kształt, na który poza wystawami składają się m.in.: make me! – konkurs dla początkujących projektantów; must have – projekt wyłaniający najlepsze polskie wdrożenia; wykłady i prezentacje będące źródłem wzajemnych inspiracji; Edukreacja – strefa edukacyjna dla dzieci.

Łódź Design Festival to obecnie najważniejsze wydarzenie związane z projektowaniem w Europie Środkowo-Wschodniej. Prezentuje design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez art i craft design, projektowanie graficzne, architekturę, projektowanie usług, aż po modę. Skupia ludzi, którzy dzięki otwartości umysłu i zaangażowaniu podejmują różne wyzwania, mających odwagę projektować i zmieniać otoczenie na lepsze.

Festiwal odwiedziło w trakcie dotychczasowych edycji ponad 240 000 osób z całego świata.


 

źródło: materiały prasowe / centrum designu Gdynia / Łódź Design Festival