Łódź przedstawiła standardy dostępności przestrzeni publicznej
Łódź ogłosiła standardy dostępności przestrzeni publicznej, czyli ujednoliciła wytyczne dla inwestorów, według których mają być budowane ulice, chodniki, przystanki, place zabaw lub obiekty sportowe.
W łódzkim magistracie na przełomie października i listopada zaprezentowano dokument pn. “Łódzki standard dostępności”. W dokumencie przedstawione są przykłady dobrych praktyk, zapisano tam wiele wskazówek dla osób i jednostek realizujących działania inwestycyjne, edukacyjne czy na przykład festiwalowe. Na kilkudziesięciu stronach opracowania opisano wymogi projektowania w przestrzeni publicznej, w tym chodników, przejść dla pieszych, wind, parków czy cmentarzy. Główne założenie to umożliwienie wszystkim użytkownikom przestrzeni publicznej samodzielnego poruszania się i funkcjonowania. Choć dotychczas w mieście nie było podobnego rozwiązania, to od 2011 roku obowiązywało zarządzenie prezydenta w sprawie opiniowania projektów inwestycyjnych miasta przez Miejską Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych.
Dokument: Łódzki standard dostępności (do pobrania)
Łódź jest drugim dużym miastem w Polsce, które ogłosiło standardy przestrzeni miejskiej. W 2013 podobny dokument zawierający wytyczne do projektowania i zagospodarowania przestrzeni publicznych, oparte na zasadach projektowania uniwersalnego, zapewniającego dostępność do obiektów i przestrzeni dla wszystkich osób, bez względu na to, czy są osobami niepełnosprawnymi czy sprawnymi, wdrożyły władze Gdyni. Gdyński dokument dostępny jest do pobrania pod tym linkiem.