W maju rusza rowerowa rywalizacja

Pierwszego maja rusza szósta już edycja European Cycling Challenge – rowerowej rywalizacji europejskich miast.

fot. Auggie Tolosa | flickr.com | CC BY-SA 2.0

Trwająca cały miesiąc akcja polega na rejestrowaniu swoich rowerowych podróży do pracy, szkoły czy na uczelnię – wszystkich poza przejazdami rekreacyjnymi czy sportowymi. Maj to idealny czas na zostawienie samochodu w domu i przekonanie się o tym, że w naszych miastach zachodzą pozytywne zmiany związane z rozwojem infrastruktury rowerowej.

W tegorocznej edycji udział bierze 48 miast z całej Europy. Najwięcej, bo aż 9, miast biorących w rywalizacji znajduje się w Polsce i Szwecji. W naszym kraju są to: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Łódź, Poznań, Warszawa i Wrocław oraz po raz pierwszy Kraków i Toruń. Miasto, którego mieszkańcy przejadą największą liczbę kilometrów zdobywa tytuł najbardziej rowerowego miasta Europy.

By wziąć udział w zabawie należy rejestrować przejazdy poprzez aplikację Naviki. Rywalizacja odbywa się także wewnątrz miast, zapisać się można do różnych zespołów – uczelni, zakładów pracy czy dzielnic. W wielu miastach dla najaktywniejszych rowerzystów przewidziano nagrody.

W 2016 polskie miasta zdominowały European Cycling Challenge i zajęły całe podium. Triumfował Gdańsk, z ponad 825 tys. km, przed Wrocławiem i Warszawą.