Londyn: Opłata T-charge dla najstarszych samochodów

Burmistrz Londynu zapowiedział wprowadzenie od października opłaty dla najstarszych samochodów za poruszanie się w strefie płatnego wjazdu.

Londyn | fot. Wojciech Wojtowicz

Ponad 20 funtów za wjazd

Już dziś kierowcy, którzy chcą jeździć po centrum Londynu w godzinach 7-18 muszą płacić według standardowej taryfy 11,5 funta (ponad 50 złotych). Do zniżek uprawnieni są m.in. mieszkańcy, posiadacze pojazdów spełniających normy ULED czy też pojazdy posiadające ponad 9 miejsc, zaś opłaty nie muszą uiszczać posiadacze skuterów, służby czy wybrani kierowcy niepełnosprawni. Opłata obowiązuje w ramach strefy Congestion Charge Zone. Od 23 października pojazdy, które nie spełniają normy emisji spalin Euro 4, zapłacą za taki wjazd 21,5 funta, czyli ponad 100 złotych.

Ogłoszenie o podwyższeniu opłaty dla części pojazdów nastąpiło w 14 rocznicę wprowadzenia Congestion Change. Wiąże się ono z polityką walki z zanieczyszczeniem powietrza w Londynie. Kierowcy będą mogli sprawdzić ile zapłacą za wjazd na specjalnej stronie Transport for London, jednostki odpowiedzialnej za wszystkie kwestie transportowe na terenie brytyjskiej stolicy.

Wcześniej Paryż i Sztokholm

Londyn jest kolejnym miastem, które podejmuje działania w celu ograniczenia ruchu najmniej ekologicznych pojazdów. Już dziś w Paryżu zakazany jest wjazd takich pojazdów wyprodukowanych przed 1997 rokiem, a w planach władz miasta znalazły się takie punkty jak dalsze ograniczenia dla pojazdów z silnikiem Diesla.

W Sztokholmie od początku roku mieszkańcy płacą większe opłaty za wjazd do centrum miasta. W styczniu wprowadzono również opłatę za samo poruszanie się po odcinku obwodnicy w rejonie wyspy Kungsholmen.