Kępa Mieszczańska – perła Wrocławia?

Wiele miast posiada swoje „perełki”, miejsca które są ich znakiem rozpoznawczym, przestrzenie które posiadają w sobie to „coś”, w których każdy musi się znaleźć odwiedzając daną miejscowość. Wiele jest też miast, w których potencjał tych miejsc jest najzwyczajniej w świecie niewykorzystywany.

Kępa Mieszczańska / źródło: AMW

Kępa Mieszczańska / źródło: AMW

Kępa Mieszczańska jest właśnie taką perełką. Być może już za kilka lat wyspa stanie się centralnym punktem na mapie Wrocławia, tak dla mieszkańców jak i inwestorów. Kępa Mieszczańska położona jest w obrębie tzw. Śródmiejskiego Węzła Wodnego Dolnego, rozciągając się od mostów Uniwersyteckich przez Mosty Mieszczańskie – otoczona jest dwoma ramionami Odry, tj. Odrą Południową i Odrą Północną.

Historia Wyspy sięga XIII w., wówczas na jej terenie znajdowały się magazyny, składowiska, a także nabrzeża przeładunkowe. Dopiero w XIX w. powstawała tam zabudowa mieszkaniowa, która w większości niestety została zniszczona podczas II wojny światowej.

To co wyróżnia Kępę Mieszczańską od innych terenów to z pewnością bliskie sąsiedztwo wody, liczne tereny zielone, które docelowo mają stanowić powierzchnię ok. 4 ha oraz możliwość wielofunkcyjnego wykorzystania tego obszaru.

Dlaczego akurat teraz zainteresowano się Kępą Mieszczańską? Czyżby nikt przez tyle lat nie zauważył potencjału tego miejsca? Otóż nie, sytuacja zmieniła się po tym, jak w roku 2013 uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego tego terenu. W planie przewidziano zarówno funkcję mieszkaniową, jak i usługową oraz tereny zieleni. Możliwość różnorodnego wykorzystania wyspy spowodowała napływ inwestorów, którym zależy na tym, aby uczynić ten teren jedynym w swoim rodzaju.

Oprócz zabudowy mieszkaniowej zlokalizowanej na obrzeżach Kępy Mieszczańskiej przewidziano bulwary spacerowe i przystanie, które mają rozciągać się wzdłuż brzegu Odry. Wszystkie te zabiegi mają na celu stworzenie miejsca, w którym można wypocząć i miło spędzić czas korzystając np. z lodowiska czy hali sportowej. W planach inwestycyjnych nie zabrakło też wprowadzenia działalności kulturalnej i konferencyjnej.

Prace nad wyglądem Kępy Mieszczańskiej można zauważyć już od pewnego czasu. Mianowicie remontowi poddawane są bulwary Odry Śródmiejskiej, należące także do Wyspy. Inwestycja realizowana jest przez  Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach projektu Modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego. Całkowity koszt prac szacuje się na ok. 55 mln złotych, a ich celem jest zabezpieczenie okolicznych terenów przed powodziami. Nie zmienia to jednak faktu, iż poprzez realizację inwestycji zmieni się wygląd Kępy Mieszczańskiej – na lepsze.