AKTUALNOŚCI

Film: Pułapki Rozwoju

Czy kiedykolwiek ktoś z Was zastanawiał się czym tak naprawdę jest postęp? Określenie ostatnimi czasy coraz bardziej „na czasie”, nie jest wcale tak proste do wytłumaczenia, jak mogłoby się to wydawać. Próbę zdefiniowania tego pojęcia podejmują eksperci różnych dziedzin w filmie dokumentalnym Pułapki rozwoju  Mathieu Roya i Harold Crooks, opartego  na książce Ronalda Wrighta “Krótka historia rozwoju”.

Pułapki rozwoju

Dla wielu z nas postęp czy rozwój oraz związane z nim zmiany wydają się być lekiem na całe zło, polepszeniem obecnego stanu. Jest to błędny sposób myślenia prowadzący właśnie do tytułowej pułapki. Rewolucja przemysłowa, która przyniosła wiele zmian zapoczątkowała proces, trwający do dzisiaj,  w którym więcej znaczy lepiej. Przytaczając coraz to kolejne przykłady, autorzy dokumentu zapoznają nas z pułapkami rozwoju, w które to ludzkość wpadała raz za razem na przestrzeni lat. Wydawać by się mogło, że w związku z tym iż sytuacja, w której człowiek tkwi – w potrzasku trwającym już jakiś czas, czyni go mądrzejszym i będzie wiedział jak unikać takich sytuacji. W końcu nie bez przyczyny wzięło się przysłowie „człowiek uczy się na błędach”. Jak się okazuje nie do końca tak jest. O tyle, o ile bierzemy udział w ciągłym procesie rozwoju, „sposób działania” ludzkiego mózgu niewiele zmienił się od 50 000 lat.

Ciągłe uganianie się za nowszym i lepszym mogłoby się zdawać, że jest jedynie ludzkim kaprysem. Zachcianką, na którą nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Skutki takiego postępowania są jednak o wiele bardziej poważne i niestety oddziałują na bardzo dużą skalę. Skalę całego świata. Za przykład posłużyła m.in. wycinka lasów amazońskich.

Wiara w postęp, brak racjonalnego myślenia czy skutki takiego postępowania – to wszystko znajdziecie w filmie Pułapki rozwoju, który jest dostępny TUTAJ.