AKTUALNOŚCI

Film: Niewygodna prawda

Na pewno każdemu z Was zdarzyło się uczestniczyć w wykładzie, podczas którego albo usnęliście, albo zadawaliście sobie pytanie co ja tu robię? Mało ciekawe prelekcje, z prowadzącymi, którzy nie potrafią przykuć uwagi słuchaczy, to nie tylko zmora studentów. Ale jak się okazuje, są ludzie, którzy potrafią prowadzić  interesujące wykłady. Dowodem na to jest Niewygodna prawda.

Al Gore, wiceprezydent USA, prezentuje swoje poglądy na temat globalnego ocieplenia. Proces, który obserwowany jest od połowy XX. wieku, jest coraz częstszym tematem poruszanym wśród specjalistów i badaczy. Ilu ekspertów, tyle hipotez – jedni uważają, że jest to nieuniknione zjawisko, z którym, procesy antropogeniczne mają niewiele wspólnego, inni natomiast (to w tej właśnie grupie jest Al Gore), są zdania, że to ludzie są odpowiedzialni za wzrost średniej temperatury atmosfery, a skutki zmian klimatycznych mogą być o wiele większe niż mogłoby nam się wydawać. Gore zwraca uwagę na to, że być może nas – obecne pokolenie, ominą następstwa globalnego ocieplenia, ale naszych dzieci czy wnuków, niestety już nie. Czy w takim razie oznacza to, że mamy obojętnie patrzeć na pogarszający się stan klimatu? Skoro nam się „uda” , niech martwią się inni… Al Gore w swojej prezentacji (która swoją drogą jest bardzo ciekawa i na naprawdę wysokim poziomie) próbuje dotrzeć do publiczności i uświadomić im, że teraz to już zależy tylko i wyłącznie od nas, nie jest to nawet już „kwestia polityczna, co bardziej moralna”. Podczas wykładu zwraca się jednak uwagę na podejście rządu USA do poruszanego problemu – Gore zarzuca mu obojętność i brak wyrażania chęci do walki z globalnym ociepleniem, możliwej choćby poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, (Stany Zjednoczone, zaraz obok Australii, są państwem które do dzisiaj nie podpisały Protokołu z Kioto.)

Co czyni wykład Gore’a innym od wszystkich? Po pierwsze Al Gore „ma gadane”, w zabawny i zwiewny sposób opowiada o przyszłości, a po drugie – jego prezentacja naprawdę robi wrażenie, podparta naukowymi badaniami, przedstawiająca liczne dane, które pomagają uświadomić nam istotę problemu i jego wagę.

Niewygodna prawda”  opowiada, co może się stać w niedługim czasie z naszą planetą, jeśli się nie obudzimy i nie zaczniemy działać. Jesteście zainteresowani? Zapraszam do obejrzenia filmu, który możecie znaleźć TUTAJ.