Konferencja: Architektour 2014, 23-28 kwietnia, Elbląg

W terminie 23-28 kwietnia 2014 w Elblągu odbędą się warsztaty cyklu Architektour. Jest to wydarzenie poświęcone sztukom projektowym, skupiające szczególną uwagę na architekturze i urbanistyce narodowej. Każda edycja odbywa się w nowej przestrzeni miejskiej. W tym roku studenci z całej Polski oraz zawodowi architekci spotkają się w Elblągu. Piąta odsłona ARCHITEKTOUR obejmuje: wykłady, wycieczki oraz prelekcje. Wydarzenie stara się również zaktywizować lokalną społeczność — mieszkańcy mogą uczestniczyć w wykładach oraz przyglądać się pracy studentów, a opracowane rozwiązania stają się początkiem do dyskusji o zmianach w przestrzeni miejskiej.
image description
IDEA 
Jaka jest polska architektura? Co ją charakteryzuje? Co lubią Polacy? Czym sugerują się wydający pozwolenia na budowę? Co podoba się władzom lokalnym i skąd oni czerpią wzorce? Aby odpowiedzieć na te i inne pytania warto zbadać to co dzieje się w polskiej architekturze. Możliwością jest udanie się w każdy zakątek Polski, aby poznać gust Polaków i źródła inspiracji. Dlatego właśnie powstały warsztaty Architektour, dla podjęcia dyskusji na temat kondycji polskiej architektury. Wydarzenie ma na celu ożywiać miasta, inspirować, zachęcać do zmian i uczyć o dobrych wzorcach architektonicznych z Polski i zagranicy. Warsztaty Architektour aktywizują lokalne władze i mieszkańców poprzez wykłady, prelekcje, spotkania z zawodowymi twórcami architektury i krajobrazu. Wydarzenie zachęca do zerwania z architekturą katalogową, tworzenia przyjaznych i spójnych przestrzeni publicznych.
Głównym zadaniem warsztatów Architektour jest współpraca z mniejszymi miastami, które mają duży potencjał rozwoju, a często brak im pomysłu na spójne wizję zagospodarowania przestrzeni. Miejscowości współpracujące przy organizacji Architektour pokazują potencjalnym inwestorom, że są otwarte na innowacje oraz dobrą architekturę inspirowaną najlepszymi szkołami i projektantami. Celem organizatorów jest również propagowanie aktualnych trendów, proponowanie rozwiązań stworzonych przez studentów pod opieką profesjonalistów – cenionych architektów. Ponadto ważnym elementem wydarzenia jest integracja studentów różnych szkół architektury co daje możliwość wymiany doświadczeń i poglądów związanych z warsztatem architekta.

EDYCJA 2014
Studenci i architekci z całej Polski i zagranicy odwiedzą w tym roku Województwo Warmińsko –Mazurskie. Miastem, które będzie przeżywać architektoniczne święto będzie Elbląg. W tym roku Organizatorzy we współpracy z Departamentem Urbanistyki i Architektury oraz Galerią Sztuki EL przygotowują program wydarzenia.
Przez 6 dni studenci pod okiem wybitnych architektów będą opracowywać tematy związane z elbląską przestrzenią miejską. Oprócz warsztatów program wydarzenia obejmować będzie: wykłady, wycieczki, projekcje filmów i pokazy iluminacji świetlnych oraz prelekcje specjalistów po to, aby uczestnicy nabyli wiedzę, dokonali analiz, zaobserwowali i stworzyli wyjątkowe projekty. Architektour aktywizuję również lokalną społeczność, mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w wykładach oraz przyglądać się pracy studentów. Oficjalna prezentacja projektów, będąca jednocześnie podsumowaniem intensywnej pracy, odbędzie się w ostatnim dniu warsztatów w Galerii Sztuki El.

TEMAT
Hasłem piątej edycji warsztatów cyklu Architektour będzie: „przEstrzeń w formie/ forma przEstrzeni”. Wydarzenie podejmie próbę oceny kondycji polskiej architektury na przykładzie Elbląga. Będzie to możliwość do upowszechnienia współczesnych trendów w kształtowaniu naszego krajobrazu. Miasto Elbląg- prawie całkowicie zniszczone po wojnie po dziś dzień poszukuje własnej tożsamości, ciągle odbudowuje się, zmienia, rozrasta. Znajduje się tam największe polskie archeologiczne pole badań. Miasto przemysłowe z siedzibą zakładu przemysłowego Zamech. Tutaj w roku 1965 zostało zorganizowane I Biennale Form Przestrzennych, którego efekty pracy możemy oglądać po dziś dzień. Tematy, które zostaną poruszone podczas warsztatów, organizatorzy opracowali razem z panią Katarzyną Wiśniewską, dyrektorem elbląskiego Departamentu Urbanistyki i Architektury:
– zapomnianego placu Grunwaldzkiego
– ruin byłego klasztoru na terenie Galerii El
– pawilonów przy ulicy Nowowiejskiej
– zapomnianych terenów w parku Traugutta
– poszukiwania formy elbląskiej ławki
– podwórek osiedlowych.

Organizatorzy:
– Samorząd Studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej
– Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej
– Samorząd Studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
– Fundacja Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
– Samorząd Studentów UTP z Bydgoszczy
– Galeria Sztuki El w Elblągu
– Departament Urbanistyki i Architektury Miasta Elbląg

Prelegenci zaproszeni do udziału w Architektour 2014:
– krytyk architektury Grzegorz Piątek (Fundacja Centrum Architektury)
– architekci HS99
– reżyser Jadwiga Kocur

Tutorzy, którzy wezmą udział w edycji 2014:
– architekt Francisco Pomares MVRDV z Rotterdamu, Holandia
– architekt Rani Rajji z Bejrutu, Liban
– architekt Hugon Kowalski, UGO Architecture
– Grupa +48
– architekt Bartosz Haduch, NArchitekTURA
– architekt Bartłomiej Gowin
– architekt Krzysztof Siuta
– architekt Tomasz Głowacki
– Tomasz Malkowski i Marcin Szczelina (Snoby Architektury)
– artysta i działacz społeczny Arkadiusz Pasożyt

Honorowy patronat nad wydarzeniem obejmuje:
– Narodowe Centrum Kultury

Patronat nad wydarzeniem obejmuje:
– Fundacja Centrum Architektury
– Prezydent miasta Elbląga

Partner merytoryczny wydarzenia:
– Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
To wydarzenie znajduje sie takze w naszym kalendarzu.