AKTUALNOŚCI

Film: Ecopolis: Building the future

Było już o transporcie, o odpadach również, tym razem będzie o budynkach i  ich roli w zwiększaniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz marnowaniu dużych pokładów energii, przyczyniając się do zwiększenie efektu cieplarnianego.

 Ecopolis - Building the future

Źle jest już teraz, a to, co będzie się działo za kilkadziesiąt lat może zakrawać nawet o katastrofę, jeśli nic nie zrobimy. Obecne budynki pochłaniają  energii, aby to zmienić należy je np.  przeprojektować, zwiększając tym samym ich wydajność. Nowoczesna technologia i w tym przypadku, jak się okazuje, ma nam wiele do zaoferowania. W kolejnym odcinku Building the Future noblista Daniel Kammen ponownie sprawdzi skuteczność proponowanych rozwiązań, które mogą znacząco przyczynić się do redukcji szkodliwych gazów do atmosfery.

Cztery propozycje, każda z nich dotyczy nieco innego problemu, w dziedzinie budownictwa, nękającego mega miasta, które już teraz śmiało można nazwać miejskimi wyspami ciepła. Jest to zjawisko pojawiające się w dużych jednostkach osadniczych, w skrócie charakteryzujących się tym, iż temperatura powietrza w nich jest znacznie wyższa niż na terenach podmiejskich. Czy to jedyny problem związany z zabudową? Niestety nie.

Autorzy dokumentu użyli wydaje mi się bardzo słusznego terminu „elektrownie ogrzewające niebo” w stosunku do budynków, określając tym samym ich negatywny wpływ na otoczenie.  Jedno jest pewne – koniecznością jest projektowanie miast samo zaopatrujących się w energię. Co pozwoli nam osiągnąć taki cel? Odpowiedź znajdziecie w kolejnym, już czwartym, odcinku serii dokumentów Ecopolis’a