Film: Mumbai Disconnected

Czy po usłyszeniu Indie i komunikacja pojawia Wam się przed oczami zatłoczony pociąg, którego pasażerowie są dosłownie wszędzie? Nie tylko wewnątrz, co nikogo właściwie nie powinno dziwić, ale również na dachu i zewnętrznych ścianach tego środka transportu? W filmie Mumbai Disconnected, czyli kolejnym dokumencie w serii Cities on Speed, taki właśnie obraz się pojawia.

Mumbai disconnected

Przepełnione ulice, na których poza dźwiękiem samochodowego klaksonu ciężko usłyszeć cokolwiek innego, mnóstwo aut, brak sprawnego systemu komunikacyjnego oraz stale rosnąca liczba mieszkańców, to tylko kilka cech charakterystycznych dla Mumbaju, jednej z największych metropolii na świecie. Mieszkańcy tego dwudziesto milionowego miasta każdego dnia wyjeżdżają na ulicę, czyniąc je jednym wielkim „ulicznym korkiem”.

Trójka ludzi dzieli się swoimi spostrzeżeniami i poglądami na temat panującej sytuacji w mieście – tym razem twórcy dokumentu mieli nieco inny pomysł na ukazanie problemu, z którym zmaga się Mumbaj. Veena Singhal mieszkanka Mumbaju od urodzenia, od 40 lat mieszka w miejscu, gdzie planuje się budowę wiaduktu, mającego przejąć część ruchu kołowego, odciążając tym samym zakorkowane drogi. Po przeciwnej stronie, tej która projekt zdecydowanie popiera jest człowiek, który zarządza budową wiaduktu i który uważa, że jest to jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy sposób na rozwiązanie problemu zatłoczonych ulic. Kto w tym sporze ma rację? Czy osoba, która jest rodowitym mieszkańcem Mumbaju i pamięta czasy, kiedy miasto było przyjaznym dla mieszkańców, zielonym miejscem, czy być może człowiek, który ślepo wierzy, że to co robi może przynieść wiele dobrego dla miasta, a może ważniejsze jest zdanie kogoś, kto przybył do miasta w poszukiwaniu lepszego życia, bo wie czego od życia i miasta oczekuje? Tu natrafiamy na trzeci punkt widzenia, tym razem Yasin, który wraz ze swoją rodziną przeniósł się z przedmieść, opowiada o sobie i o tym, jak wygląda jego codzienność – kilkanaście osób na 1 metrze kwadratowym w pociągu.

Kto wygra spór o wiadukt, jakie znaczenie w całej tej historii ma samochód Tata Nano? Przekonajcie się sami w kolejnym dokumencie Mumbai Disconnected.