AKTUALNOŚCI

Książka: Czytanie Przestrzeni

Czy przestrzeń miasta, w której każdy z nas obraca się codziennie, można podobnie jak dzieła literackie czytać? Dosłownie – nie, ale w przenośni jak najbardziej, o czym przekonuje prof. Bohdan Jałowiecki w swojej książce „Czytanie przestrzeni”.

 czytanie_przestrzeni

Twórcami książek są pisarze, wiersze powstają pod wpływem weny pisarzy, a przestrzeń „pisana” jest przez urbanistów i architektów. To oni w dużej mierze, jeśli nie w całości, odpowiedzialni są za to jak otoczenie będzie wyglądać, czy przestrzeń będzie „czytana” przez mieszkańców, przypadkowych przechodniów, turystów, czy pobieżnie na nią spojrzą nie zagłębiając się w jej treść. Cechą wspólną dla utworów literackich i przestrzeni jest dowolna ich interpretacja przez czytelników. Zapewne każdy urbanista czy architekt projektując dany budynek miał na celu przekazanie czegoś, nie zawsze jednak, jak się okazuje, odbiorcy widzą to samo. Często nadają temu nowe – swoje – znaczenie, niemające wiele wspólnego z pierwotnym, zdarza się w również, że w wyniku pewnych procesów, przemian dochodzi do zmiany treści przestrzeni.

Książka porusza wiele wątków, od przestrzeni ludycznych, osiedli mieszkaniowych i blokowisk po miejsca szczególne, prywatne czy intymne po centra miast. Opisuje poszczególne elementy znajdujące się w przestrzeni miasta – ulice, place czy rzeki. Pomocne wydają się być przytaczane przykłady z różnych części świata, w których to autor bywał. Dodatkowo opisy poprzeplatane są zdjęciami ze wspomnianych miast, ilustracje z pewnością wzbogacają obraz opisywanych przestrzeni.

Ciekawym pomysłem zastosowanym w książce, jest przytaczanie fragmentów utworów, które przedstawiają obraz miasta i nie tylko. Autor opisując pewne zagadnienia przywołuje słowa osób związanych z poruszanym tematem, aby przedstawić ich punkt widzenia,np. w przypadku miejsc magicznych czy pomników mających dla nich szczególne znaczenie.

Czytanie przestrzeni” to z pewnością pozycja dla osób związanych z architekturą czy urbanistyką, socjologią i kulturoznawstwem, ale nie tylko, wszyscy ci którzy są zainteresowani tym, co ich otacza, chcą poznać przestrzeń swojego miasta nieco bliżej, chcą nauczyć się ją czytać, powinni po nią sięgnąć. Jeśli jesteście zainteresowani proponuję zajrzeć TUTAJ.