Półmilionowe miasto, do którego nie można dostać się samochodem, ani koleją

Czy wyobrażacie sobie, aby do Gdańska lub Szczecina nie było połączeń drogowych? Miasto zamieszkiwane przez ponad 400 tys. osób, do którego nie można dostać się samochodem w dzisiejszych czasach brzmi jak głupota, a taki przypadek na prawdę istnieje. Chodzi o peruwiańskie miasto Iquitos, które jest zlokalizowane w środku Amazońskiej Puszczy.

Iquitos to miasto położone u zbiegu rzek Nanay oraz Itaya. Oddalone jest 3700 km od Oceanu Atlantyckiego oraz 1030 km od stolicy Peru – Limy. Miasto otoczone jest od wschodu wodą, zaś z pozostałych stron gęstym lasem równikowym. Iquitos to największe miasto Peru położone w Amazonii i jedno z najważniejszych miast portowych tego regionu.

Historia miejscowości sięga tysięcy lat, kiedy tereny te zamieszkiwane były przez ludy koczownicze zajmujące się zbieractwem oraz łowiectwem. W XVIII w. wraz z przybyciem misjonarzy ludność miasta zaczęła znacząco wzrastać, szczególnie w XIX w., kiedy odkryto gumę. Wskutek rozwoju motoryzacji i zwiększenia zapotrzebowania na kauczuk, miasto przeżyło kolejną falę gwałtownego rozwoju.

Jedyna możliwość dotarcia do Iquitos to lot lub rejs. Rejs to cały tydzień podróży w gorącym i wilgotnym klimacie. Jedyna droga wylotowa z miasta, skierowana na południe, prowadzi do innego miasta Nauta (które nie posiada połączenia lądowego z innym ośrodkiem miejskim, poza Iquitos). Ponadto charakterystycznym elementem Iquitos jest zabudowa. Większość domów budowana jest na wysokich palach, gdyż rzeka potrafi podnieść swój poziom o 6 m. Głównym budulcem tych domostw jest oczywiście drewno.

Obecnie miasto to jest miejscem, z którego wielu turystów wyrusza na wyprawy w dżungle Amazonii. W roku 2012 Iquitos odwiedziło ponad 250 tysięcy turystów.

źródło: www.amusingplanet.com