AKTUALNOŚCI

Film: Cities On Speed

Zjawisko powstawania megamiast jest procesem stosunkowo młodym. Jednostki osadnicze charakteryzujące się dużą powierzchnią, zamieszkiwane są przez dość sporą liczbę osób, związane są z eksplozją miast. Powszechnie określaną jako napływ ludności do dużych miast w celu znalezienia pracy oraz poprawy warunków życia. Obok dynamiki tego procesu i skali ich zasięgu nie można przejść obojętnie.

cities_on_speed / źródło: grafika.google.com

Pojawia się pilna potrzeba stworzenia nowego sposobu modelowania miast, aby zapobiec ich upadkowi pod wpływem licznych nacisków, zarówno ze strony społecznej, jak i ekonomicznej czy środowiska przyrodniczego. Jako jedno z największych wyzwań stawianych przed planowaniem przestrzennym jest fakt, że coraz częściej to mieszkańcy są odpowiedzialni za to jak miasto ma wyglądać, a nie planiści.

Seria dokumentów pod nazwą Cities on Speed składa się z 4 filmów, dotyczących właśnie megamiast. Cztery różne dokumenty, z których każdy był reżyserowany przez inną osobę, ukazują „losy” dużych miast – Cairo, Mumbaju, Shanghaju i Bogoty – oraz ich starcie z rzeczywistością. Uwydatnienie warunków życia ludzi zamieszkujących największe miasta świata, problemów z jakimi zmagają się każdego dnia czy rozwiązania jakie można zastosować, aby wyjść z kryzysu cało – to tylko część tego, co ma nam do zaoferowania cykl Cities on Speed.

Jesteście zainteresowani tym, jak Cairo poradziło sobie z trudnościami w utylizacji śmieci, czy Mumbaj poradził sobie z problemem komunikacji, czy wciąż rosnąca populacja Shanhaju stanowi zagrożenie albo czy uczciwa polityka rzeczywiście istnieje, tak jak w przypadku Bogoty? Już niedługo w Kulturalnym Urbaniście opiszemy każdy z czterech dokumentów serii Cities on Speed. Zapraszamy! Tymczasem trailer cyklu możecie zobaczyć TUTAJ.