AKTUALNOŚCI

Festiwal Przestrzeni Miejskiej, 23.05-03.06, Rzeszów

Piąta edycja Festiwalu Przestrzeni Miejskiej będzie okazją do rozmowy o społecznym i przestrzennym rozwoju współczesnego Rzeszowa. Wydarzenie co roku organizowane jest w innym, zaskakującym miejscu, które specjalnie adaptowane jest na potrzeby festiwalu. Do tej pory Festiwal odbył się m.in. w starych halach fabryki Zelmer przy ulicy Langiewicza, w hali obrabiarek PKP, w fosie rzeszowskiego Zamku. Wybierane są miejsca industrialne, nietypowe lub przeciwnie – znane i lubiane, ale na czas trwania Festiwalu wykorzystane inaczej niż na co dzień. Ta idea służyć ma rewitalizacji i oswajaniu przestrzeni miejskiej oraz skłaniać do spojrzenia na miasto z innej niż zazwyczaj perspektywy.

W programie Festiwalu znajdą się wykłady, prezentacje, instalacje, filmy, koncerty i inne wydarzenia kulturalne, które zlokalizowane są w różnych miejscach Rzeszowa. W dniach 30 maja – 3 czerwca w ramach FPMu odbędzie się Architydzień organizowany przez rzeszowski SARP. Zaproszenie przyjęli m.in. arch. Zbigniew Maćków – /Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o. – Wrocław, arch. Stanisław Deńko /Wizja Sp. z o.o. – Kraków, arch. Paweł Zieliński /Mofo Architekci MA Sp. z o.o. – Kraków, arch. Łukasz Sykała /Instytut Rozwoju Miast – Kraków czy arch. Przemo Łukasiki i Łukasz Zagała z MEDUSAGROUP /Katowice/. Festiwal Przestrzeni Miejskiej to wydarzenie integrujące lokalną społeczność, dając jej realną możliwość dyskusji na temat kondycji miasta i wpływu na kierunki jego rozwoju.

fpm 2016


W tym roku FPM wybiega nieco w przyszłość i jego myślą przewodnią będzie Rzeszów w 2050 roku. W Galerii Miejskiej przy Zespole Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego zostaną zaprezentowane dwie wystawy – wystawa plakatów i gadżetów duetu ZUPAGRAFIKA (http://www.zupagrafika.com/home.html ) oraz wystawa akwareli Tytusa Brzozowskiego (http://t-b.pl/ ) – twórców odnoszących się do architektury. Ponadto w Kinie Zorza odbędą się pokazy filmów „Concrete Stories”, reż. Lorenz Findeisen oraz „Za żelazną bramą”, reż. Heidrun Holzfeind. Wtedy również zostanie zaprezentowana wystawa SARP „Cement w architekturze” – edycja 2015, której gościem specjalnym będzie arch. Kazimierz Łatak.

Wzorem ubiegłego roku organizatorzy nawiązali współpracę z Politechniką Rzeszowską, której studenci skupią się nad rewitalizacją dwóch rzeszowskich placów – Balcerowicza i Wolności. Owocem ich pracy będą makiety obrazujące nowe zagospodarowanie tych terenów oraz dyskusja z ich udziałem na temat powstałych prac i architektury.

W ramach festiwalu przy ulicy Poniatowskiego powstanie mural. Jego autorem będzie ceniony na podkarpaciu Arkadiusz Andrejkow, twórca malarstwa, rysunku i street artu. Dzięki współpracy z Fundacją Precyzja nowego kształtu nabierze Pomnik Czynu Rewolucyjnego, na którym zostanie wyświetlony wideo-mapping. Dla najmłodszych organizatorzy przewidują warsztaty fotograficzne, na których dzieci zdobędą umiejętności, które następnie wykorzystają podczas spaceru z NieMapą Rzeszów wykonując zdjęcia architektury przy użyciu jednorazowych aparatów fotograficznych. Powstałe prace stworzą pofestiwalową wystawę. Muzycznie wydarzenie uświetni FISZ EMADE TWORZYWO oraz Oxford Drama, których koncert będzie miał miejsce na rzeszowskim Rynku.

Festiwal Przestrzeni Miejskiej ze względu na swój innowacyjny charakter, skupiając kilkutysięczne grono świadomych i zaangażowanych mieszkańców Rzeszowa i całego regionu stanowi doskonałą okazję do promocji całego Rzeszowa.

Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta Rzeszowa, Estrada Rzeszowska, SARP. Parterami są: Fundacja Beton, Rzeszów Smart City, Greinplast. Patroni medialni: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Architektura Murator, Magazyn Day&Night, Wydawnictwo Archivolta oraz Fundacja Bęc Zmiana.

Harmonogram

Festiwal Przestrzeni Miejskiej 2016, 23 maja – 4 czerwca

23.05.2016 r. (poniedziałek)

Rzeszów, godz. 18.00, Galeria Miejska przy Zespole Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego – wernisaż wystawy prac duetu ZUPAGRAFIKA oraz akwareli Tytusa Brzozowskiego. Spotkanie z autorami.
Zupagrafika to hiszpańsko-polska pracownia grafiki kreatywnej założona w 2012 roku przez David’a Navarro i Martynę Sobecką w Poznaniu. Studio powstało z inicjatywy hiszpańskiego grafika zakochanego w Polskiej Szkole Plakatu. Zupagrafika w szczególny sposób związana jest z papierem, architekturą i typografią; specjalizuje się w plakacie, wydawnictwach oraz grafice inspirowanej architekturą.

Od początku swojej działalności, studio równolegle rozwija platformę z autorskimi projektami – obiektami z papieru inspirowanymi modernistyczną architekturą i ikonami polskiego wzornictwa przemysłowego. Celem papierowych kolekcji jest udokumentowanie i zachowanie naszych ulubionych budynków w ich oryginalnej formie, zanim całkowicie znikną z krajobrazu miejskiego. Wszystkie obiekty są projektowane, ilustrowane i wydawane przez Zupagrafikę.

Nagrody:

• Graphic Design Festival Breda. 2015. Pierwsza nagroda w konkursie Poster Project.
• Taiwan International Graphic Design Award. Distinction.
• Finalista DOBRY WZÓR 2015.Instytut Wzornictwa Przemysłowego.
• Pierwsza Nagroda. “Pamiętać o Dziełach Utraconych”. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytut Adama Mickiewicza.
• MUST HAVE 2014 Łódz Design.
• 24. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie. Wystawa Główna.
• DOBRY WZÓR 2014. Instytut Wzornictwa Przemysłowego.
• Wyróżnienie PROJEKT ROKU 2013.

Tytus Brzozowski – architekt i akwarelista. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Studiował i praktykował w Finlandii, gdzie poszukiwał surowego nordyckiego wzornictwa i sztuki. Pięć lat pracował w zespole warszawskiej pracowni projektowej Jems Architekci. W swoich pracach opowiada o mieście marzeń – pełnym zdobnych kamienic, wąskich ulic i strzelistych wież. Posługując się elementami architektury i krajobrazu charakterystycznymi dla lokalności Warszawy, tworzy nowe światy, które mimo swej baśniowości ciągle są tutejsze. Szuka nawarstwień historii, zestawia budynki z różnych miejsc i czasów. W pracach Tytusa Brzozowskiego znajdziemy intrygujące, surrealistyczne elementy, poukrywane wątki i zdarzenia.

Archi Tydzień A7 – SARP

30.05.2016 r. (poniedziałek)

Rzeszów, godz. 12.00 – 16.00, SARP, Rynek 8 – Strefa Porad Architekta – bezpłatne porady, konsultacje i rozmowy z rzeszowskimi architektami na temat związany z inwestycjami i procesem inwestycyjnym – czyli jak wybierać działkę pod lokalizację inwestycji, o samym projektowaniu, jak powstaje projekt, na co warto zwracać uwagę, co jest nam niezbędne w domu i dlaczego warto poświecić dużo uwagi na wybór projektu ale także co to jest konkurs architektoniczny, jak i po co się organizuje konkursy oraz wiele innych tematów.

31.05.2016 r. (wtorek)

Rzeszów, godz. 15.00, Politechnika Rzeszowska, Powstańców Warszawy 12, Aula V-1 – debata publiczna nt. Konkurs architektoniczny a przetarg w świetle programu rewitalizacji centrów miast i dobrej Architektury.
Udział wezmą:
• arch. Zbigniew Maćków – /Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o. – Wrocław/ (30 min)
• arch. Stanisław Deńko /Wizja Sp. z o.o. – Kraków/ (30 min)
• arch. Paweł Zieliński /Mofo Architekci MA Sp. z o.o. – Kraków/ (30 min)
• arch. Łukasz Sykała /Instytut Rozwoju Miast – Kraków/ (30 min)
• moderator – arch. Kazimierz Ferenc – Warszawa

Celem debaty jest przedstawienie realizacji ostatnich lat w zakresie rewaloryzacji miast oraz przestrzeni publicznych poszczególnych gości, przedstawienie polityki przestrzennej w odniesieniu do rewitalizacji miast naszego regionu, a także dyskusja nad tematami najbardziej aktualnymi w naszym mieście, które mamy nadzieje, doprowadzą do wspólnie wypracowanych wniosków i tez.

1.06.2016 r. (środa)

Krosno, godz. 9.00, Rynek / Podcienia (w zależności od aury)

Architektoniczny Dzień Dziecka – konkurs dla dzieci szkół podstawowych klas V i VI o tematyce architektonicznej prowadzony przez krośnieńskich architektów i przy współudziale pedagogów Technikum Budowlanego w Krośnie oraz Liceum Plastycznego w Krośnie.
W ramach konkursu przewiduje się kilka dyscyplin:
• Budowanie z klocków (budowla krośnieńska lub ulica Krosna)
• Rysunek (budowla krośnieńska lub ulica Krosna- technika dowolna)
• Konkurs na slogan – wierszyk – hasło o architekturze- powiązanie z miastem Krosno;
• Konkurs ArchiMaskotka na najciekawsze zdjęcie – warsztaty fotograficzne po wyznaczonej trasie w poszukiwaniu obiektów architekta Jana Sas – Zubrzyckiego oraz wybranych detali budynków krośnieńskiego Rynku i przyległych ulic (Rynek- Podcienia, kamienice w Rynku, zegar, dzwon Urban, wieża kościoła farnego, kościół Fara, Franciszkanie, budynki mieszczańskie i urzędowe etc);
• Konkurs na domek dla owadów lub lalek (prace wykonywane podczas zajęć lekcyjnych, przedłożone do oceny dla jury konkursowego)

Organizator akcji „Architektoniczny Dzień Dziecka”: SARP oddział Rzeszów;
Współorganizatorzy: Urząd Miasta Krosno; Technikum Budowlane nr 6 im. Jana Sasa Zubrzyckiego w Krośnieńska; Liceum Plastyczne Krosno.

Celem konkursu jest pobudzanie dzieci do autentycznej ciekawości poznawczej. Konkurs ma na celu architektoniczną edukację dzieci, obejmującą zapoznanie ich z historycznym aspektem dziedzictwa architektonicznego własnego miasta, kształtującą wychowanie, wrażliwość estetyczną i plastyczną, umiejętność obserwacji oraz twórczego kreowania, a także pobudzanie wrażliwości na estetykę otoczenia i wagę jego kreowania.

Efektem tych działań będzie satysfakcja dzieci z własnego postrzegania i twórczej pracy oraz budowanie poczucia własnej wartości oraz szacunku do ludzi i ich wytworów- dóbr kultury, wynikającego z tradycji miejsca. Poprzez ten rodzaj działań kształtuje się potencjał rozwojowy młodego pokolenia, mający zasadniczy wpływ na jakość świadomości społeczeństwa w tym zakresie.
Konkurs będzie stanowił wspólną z architektami zabawę w budowanie i tworzenie w wielorakim kontekście.

Krosno, godz. 14.00-16.00, Rynek w Krośnie, a dokładnie na tzw. Podcieniach

PAPP- Porady Architektów Pod Podcieniami – architekci z miasta Krosno będą prowadzić bezpłatne konsultacje i porady w zakresie tematyki architektonicznej i tematów z nią powiązanych.

Bezpłatne porady, konsultacje i rozmowy z krośnieńskimi architektami na każdy temat związany z inwestycjami, począwszy od problematyki związanej z gospodarką przestrzenną i decyzjami o warunkach zabudowy, poprzez informacje o procesie przedprojektowym- czyli jak wybierać działkę pod lokalizację inwestycji, o samym projektowaniu, jak powstaje projekt, na co warto zwracać uwagę, co jest nam niezbędne w domu i dlaczego, dlaczego warto poświecić dużo uwagi na wybór projektu, czy należy już wówczas myśleć wyglądzie wnętrz, jak wybierać materiały i dlaczego oraz wiele innych tematów. Architekci odpowiedzą na wszystkie pytania, które pojawiają się podczas procesu inwestycyjnego i spędzają sen z powiek.

Rzeszów, godz. 10.00 – 12.30, Kino Zorza – Archimaskotka – warsztaty fotograficzne dla dzieci oraz spacer z NieMapą. Warsztaty poprowadzi Paweł Olearka.

Opis oraz przebieg projektu:
Zapraszamy dzieci z rzeszowskich szkół podstawowych, klas 1-3 na spacer po Rzeszowie z NIEMAPĄ. W ramach pierwszego grupowego spaceru dla dzieci „niemapowymi” ścieżkami, zostaną przeprowadzone warsztaty fotograficzne pod okiem znanego rzeszowskiego fotografa, wykładowcy Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie Pawła Olearki.
Podczas spaceru odwiedzimy charakterystyczne miejsca rzeszowskiego śródmieścia, takie jak fontanna multimedialna, pomnik Tadeusza Nalepy, Aleję pod Kasztanami czy Rynek. Każdy uczestnik spaceru otrzyma analogowy aparat fotograficzny z kliszą (24 klatki). Każde wykonane zdjęcie będzie więc nabierać wymiaru niepowtarzalności i trwałości, w przeciwieństwie do aparatów cyfrowych. Zdjęcia na kliszy nie da się usunąć. Tematem przewodnim wykonywanych przez dzieci zdjęć będą odwiedzane miejsca, a łączącym wszystkie zdjęcia elementem – maskotka. Każdy uczestnik będzie miał bowiem przynieść ze sobą 5 ulubionych zabawek (najlepiej maskotek), które zostaną sfotografowane na tle rzeszowskiej architektury. Każde odwiedzone miejsce zostanie sfotografowane przez każdego uczestnika na 4 różne sposoby (perspektywa, kadr, strona). Mamy nadzieję, że efektem tego „foto spaceru” będą odkrywcze dla nas dorosłych, indywidualne, ciekawe, inne, widziane oczami dziecka obrazy. A wybrane 50 fotografii zaprezentujemy szerokiej publiczności podczas Festiwalu Przestrzeni Miejskiej na rzeszowskim Rynku.
Ważnym elementem wprowadzającym uczestników wydarzenia w świat fotografii analogowej będzie spotkanie w rzeszowskim Kinie Zorza, na którym zapoznają się oni z techniczną stroną obróbki kliszy, wywoływania zdjęć za pomocą powiększalnika i chemicznych odczynników.

Wspólnie stworzą również tak zwane luxografie czyli obrazy wykonane bez użycia aparatu.

Przebieg projektu:
Warsztaty / Kino Zorza :
– godz. 09:45 – Zbiórka uczestników
– godz. 10:00 – Przywitanie uczestników
– godz. 10:05 – Film instruktażowy (ok 5 min.),
– godz. 10:10 – Paweł Olearka o fotografii: rys historyczny, podstawowe pojęcia i techniki: perspektywa, kadr. Techniki analogowe – urządzenia w ciemni: powiększalnik i odczynniki (wywoływacz, przerywacz, utrwalacz)
– godz. 10:20 – luxografia: obrazy bez użycia aparatu. Ok 30 min.
– godz. 10:30 – Fotospacer z NIEMAPĄ – Aleja Pod Kasztanami, Zamek Lubomirskich, Fontanna, Multimedialna, Pomnik Tadeusza Nalepy, Rynek na starego miasta

Godz. 12.30 – wspólne pisanie i wysyłanie pocztówek z pozdrowieniami z Rzeszowa dołączonych do NieMapy.

Godz. 16.00, Estrada Caffe – prezentacja prac studentów Politechniki Rzeszowskiej pod opieką dr. Inż. arch. Rafała Mazura – rewitalizacja Śródmieścia Północ

2.06.2016 r. (czwartek)

Rzeszów, godz. 15.00, Ratusz, Rynek 1 – Plac Balcerowicza vs. Plac Wolności – prezentacja prac rewitalizujących tereny oraz debata oxfordzka z udziałem studentów Politechniki Rzeszowskiej.

Rzeszów, godz. 17.00, Ratusz, Rynek 1- w cyklu ArchiCZWARTEK – bliskie spotkanie z arch. Przemo Łukasikiem i Łukaszem Zagałą z MEDUSAGROUP /Katowice/ – adaptacje loftów, starych lokali, adaptacje całych stref.

Rzeszów, godz. 18.30, SARP, Rynek 8 – after z arch. Przemo Łukasikiem i arch. Łukaszem Zagałą

Rzeszów, godz. 21.30, Pomnik Czynu Rewolucyjnego, ul. Cieplińskiego/Piłsudskiego – wideo – mapping Pomnika Czynu Rewolucyjnego w wykonaniu Fundacji Precyzja

3.06.2016 r. (piątek)

Rzeszów, godz. 17.00, Kino Zorza, ul. 3-go maja 28 – prezentacja filmów o architekturze we współpracy z Fundacją Beton (organizatorem Beton Film Festival) – „Concrete Stories”, reż. Lorenz Findeisen, „Za żelazną bramą”, reż. Heidrun Holzfeind

W przerwie ok. 18.30 wernisaż wystawy SARP „Cement w architekturze” – edycja 2015 – gość specjalny arch. Kazimierz Łatak. Po zakończeniu prezentacji filmów dyskusja nt. „Możliwości kreacji w betonie”

4.06.2016 r. (sobota)

Krosno, godz. 12.00, Rynek – spotkanie architektów pod arkadami,
Rzeszów, godz. 19.00, Rynek – koncert zespołu Oxford Drama oraz FISZ EMADE TWORZYWO

Oxford Drama
Oxford Drama nie są niczyimi następcami, nie powstali na fali popularności ani do nikogo nie nawiązują. Nie znajdziemy dla nich wypełnionej już szufladki. Ewentualnie otworzymy nową. Oxford Drama to duet, który powstał na początku 2014 roku z inicjatywy Gosi Dryjańskiej i Marcina Mrówki. Choć komputer jest ważną częścią procesu powstawania ich muzyki, podczas występów na żywo Oxford Drama świadomie odrzucili jego wsparcie i całość materiału wykonują bez laptopów, co czyni ich live wyjątkowymi na tle innych wykonawców tego nurtu.
Wiosną 2014 roku ukazała się pierwsza EP duetu, zatytułowana po prostu “Oxford Drama”. Od tego czasu zespół zagrał kilkanaście koncertów, występując chociażby na festiwalu Open’er.
20.02.2015 “Fluctuations” EP // Brennnessel Records
14.04.2014 “Oxford Drama” EP
17.02.2014 “Teal” SP

Fisz i Emade przez lata przyzwyczaili swoich fanów do muzycznych eksperymentów, mieszając ze sobą różne style, starając się by wszystkie ich produkcje łączył jeden składnik – wysoka jakość i zaangażowanie. Tak właśnie jest na najnowszym albumie braci Waglewskich pt. „MAMUT“. którego premiera odbyła się w 2014.

To nasza najbardziej melodyjna płyta – mówi FISZ. Obok utworów hiphopowych tak charakterystycznych dla duetu, na płycie pojawił się duet z Kasią Nosowską okraszony kwartetem smyczkowym, czy utwór zaśpiewany w towarzystwie chóru Ensembble Terrible. Nie małym zaskoczeniem był dla słuchaczy również udział Justyny Święs z zespołu The Dumplings, która zaśpiewała wraz z Fiszem m.in. promujący cały album singiel PYŁ. Co ciekawe, tym razem również możemy usłyszeć piosenki inspirowane brzmieniami lat 80 i 90. Zespół zmierzył się z muzyką elektroniczną tamtych lat, w czym bez wątpienia pomogły oryginalne instrumenty z epoki, które przyczyniły się do dominującego brzmienia płyty „MAMUT“.

W ramach Festiwalu Przestrzeni Miejskiej powstanie mural w centrum miasta, którego autorem będzie Arkadiusz Andrejkow. Efekty jego pracy będziemy mogli zobaczyć po festiwalu.

Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta Rzeszowa, Estrada Rzeszowska, SARP. Parterami są: Fundacja Beton, Rzeszów Smart City, Greinplast. Patroni medialni: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Architektura Murator, Magazyn Day&Night, Wydawnictwo Archivolta oraz Fundacja Bęc Zmiana.

źródło: UM Rzeszów

To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.