AKTUALNOŚCI

Detroit zostanie w dużym stopniu zrównane z ziemią

W pierwszym etapie burzenia miasta wyburzonych zostanie 40 000 budynków. Ile zostanie w kolejnych? Jeszcze nie wiadomo, jednak jest to jeden z największych tego typu projektów.

Metropolia Detroit jest symbolem kryzysu. Niegdyś było drugim najbogatszym miastem USA oraz symbolem potęgi przemysłowej USA z 1,8 milionową ludnością. Dziś w mieście straszy wiele zdewastowanych pustostanów. Ich liczba według raportów szacowana jest na około 30% budynków. Jedna trzecia wszystkich działek w mieście jest opuszczona. Populacja Detroit w związku z gospodarczą zapaścią zmniejszyła się o ponad połowę. Na nic zdały się próby sprzedaży nieruchomości za cenę nawet jednego dolara. Chętnych do ich zakupu nie było.

Wielkie miasto straszy pustymi budynkami mieszkalnymi, fabrykami, obiektami sakralnymi, nawet całymi opustoszałymi dzielnicami. Stało się jednak atrakcyjnym punktem turystycznym, przyciągający zarówno miłośników mocnych wrażeń jak i zwykłych turystów, zaciekawionych pustym miastem.

SONY DSC

Miasto charakteryzował w ostatnich latach wysoki wskaźnik bezrobocia, przestępczości i pogarszający się poziom opieki zdrowotnej. Władzom udało się wstrzymać rosnącą przestępczość i zwolnić odpływ przedsiębiorstw. Wciąż jednak ogromnym problemem jest opieka zdrowotna, bezrobocie i bieda. Detroit charakteryzuje również jeden z najwyższych na świecie wskaźników aborcji, wyższy niż w krajach nierozwiniętych gospodarczo. Pozostałych w Detroit mieszkańców charakteryzuje niska mobilność oraz mała chęć znalezienia pracy.

W lipcu 2013 roku lokalne władze ogłosiły bankructwo miasta, natomiast zespół powołany przez prezydenta Obamę przygotowywał plan działań dotyczący ratunku miasta. W pierwszym etapie zburzonych zostanie aż 40 tysięcy budynków, jednak liczba ta prawdopodobnie zwiększy się wielokrotnie podczas kolejnych etapów projektu. Sam pierwszy etap projektu pochłonie prawie miliard dolarów. Uporządkowane ma zostać też wiele działek, które zaczęły funkcjonować jako wysypiska śmieci.

Detroit USA

Projekt zmieni oblicze miasta-bankruta, jednak pozostaje pytanie czy uratuje je w odpowiedni sposób? Z pewnością rozpoczyna się wielka realizacja, warta naszej uwagi. O postępach będziemy informować na naszej stronie.