Zbliża się III Festiwal Naturalnego Budowania

W Szwajcarii powstają biurowce, w których montuje się używane okna i kompletne wyposażenie „z drugiej  ręki”. W Dani projektuje się całe dzielnice tak, by ograniczyć emisję CO2. W Ukrainie niektórzy nadal  decydują się budować zdrowo i ekologicznie z „betonu konopnego” – m.in. o tym będzie można usłyszeć na  III Festiwalu Naturalnego Budowania, który rozpocznie się we Wrocławiu już w najbliższy piątek.

Fot. Materiały prasowe

Niezależnie, czy pytamy o kryzys ekonomiczny, klimatyczny, czy o wojnę w Ukrainie – w każdym przypadku kluczem do odpowiedzi na pytanie „jak budować” będą naturalne lub wielokrotnie używane materiały.  

III edycja Festiwalu pokaże, że budowanie zdrowych i naturalnych domów jest dostępne i szybkie. Dzieje się  dzięki prefabrykacji ścian z paneli słomianych, tworzonych w halach producentów, a potem dostarczanych i  montowanych na budowie w kilka dni. Na festiwalu odkryjemy także technikę budowana z betonu konopnego  – mieszanki paździerza konopnego z wapnem. Równie ważne będą świadectwa właścicieli domów naturalnych, którzy opowiedzą o zdrowym i naturalnym życiu prowadzonym w takich domach – mówi Wojciech Owczarzak,  koordynator tegorocznej edycji Festiwalu.  

Pierwszy dzień (30 września) to oficjalne otwarcie festiwalu w Muzeum Architektury. To również okazja do  zaprezentowania szczególnej roli naturalnego budownictwa w powstrzymywaniu antropogenicznej zmiany  klimatu i zwalczaniu jej skutków. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mateusz Mastalski, ekspert  projektowania „eko” pracujący na co dzień w uznanej duńskiej pracowni architektonicznej Henning Larsen.  Mastalski, pełniący tam funkcję Associate Design Directora, podzieli się z uczestnikami Festiwalu swoim  „skandynawskim”, a więc całościowym spojrzeniem na projektowanie miast i budynków.  

Z kolei o zastosowaniu naturalnych materiałów budowlanych na przykładzie krajowych projektów opowiedzą̨ m.in. Magdalena Górska, Michał Koziej i Przemysław Woś z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa  Naturalnego (OSBN).  

Podsumowaniem pierwszego dnia festiwalu będzie dyskusja z udziałem projektantów „obu stron” – zarówno  wykorzystujących materiały naturalne, jak i tych reprezentujących „mainstream” budownictwa. Eksperci  odpowiedzą na pytanie, jak budować i mieszkać w czasach kryzysu klimatycznego i energetycznego. 

Drugiego dnia (1 października) festiwal przeniesie się do  Browaru Mieszczańskiego, w którym zaprezentowane zostaną wszystkie tajniki naturalnego budowania oraz  wtórnego wykorzystania komponentów – do recyclingu, upcyclingu, remontów i przebudów. Prezentację o  dużych projektach, realizowanych z wykorzystaniem materiałów z odzysku, przedstawi Christoph Müller ze szwajcarskiej firmy Zirkular.  

Ważną częścią programu tego dnia, skierowaną przede wszystkim do osób myślących o budowaniu naturalnego  domu, będą prezentacje w cyklu „Budowa krok po kroku” i te dotyczące planowania – tak budżetu, jak i  własnoręcznej budowy. Doświadczeniem podzielą się m.in. Moritz Reichert, Michał Koziej, Jakub Włódarczak,  Przemysław Raj i Ryszard Biliński z OSBN. To wyjątkowa szansa, by jednego dnia zobaczyć różnorakie procesy  budowy domów – z prefabrykowanych paneli słomianych, jak i z kostek słomy, budynków z hempcrete (czyli betonu konopnego) oraz z gliny. Odbędą się też prezentacje o redukcji śladu węglowego, Nowym Bauhausie –  europejskiej wizji zmian w architekturze, a także o projektowaniu permakulturowym oraz warsztaty i pokazy z  zastosowania wypełnień hempcrete, kładzenia tynków glinianych i renowacji drewna. Na stoiskach przed  budynkiem, w strefie otwartej, będzie można zobaczyć i dotknąć wielu naturalnych materiałów oraz  porozmawiać z osobami, które je produkują i stosują.  

Trzeci dzień festiwalu (2 października, również w Browarze Mieszczańskim) zostanie poświęcony tematowi  kształtowania domów i ich otoczenia. Uczestnicy opowiedzą jak należy ogrzewać budynki i jak powinny one  funkcjonować w kontekście energii (jej zużycia i pozyskiwania). Gościem specjalnym tego dnia będzie Sergiej  Kovalenkov, znany też jako „Doctor Hemphouse”, jeden z najbardziej rozpoznawalnych ekspertów od  budowania z konopi na świecie. Sergiej podzieli się swoim doświadczeniem zdobytym podczas pracy w Europie  i Ameryce, a także opowie o swoich najnowszych projektach – budowach hempcrete powstających w  zachodniej Ukrainie po to, by zapewnić dach nad głową ludziom uciekającym z rejonów objętych wojną.  

O wadze detali w naturalnym budownictwie opowiedzą Anna Zawadzka i Jan Dowgiałło, a Tomasz Mielczyński poprowadzi rozważania o roli energii w budynkach, a także o wadze powiązania domu z otoczeniem i życiem  jego mieszkańców. W programie jest też spotkanie ze zdunem – Ryszard Buczek dostarczy gościom Festiwalu  solidną porcję wiedzy o możliwościach ogrzewania współczesnych domów piecami masywnymi. Także tego  dnia odbędą się warsztaty i pokazy, a strefa stoisk na zewnątrz pozostanie otwarta. Symbolicznym  podsumowaniem całego Festiwalu stanie się z kolei spotkanie z osobami, które już mieszkają w domach  powstałych z naturalnych surowców.  

Festiwal Naturalnego Budowania to wyjątkowa okazja do zdobycia praktycznej wiedzy dla osób planujących budowę lub remont domu, a także do wymiany doświadczeń, wiedzy i networkingu dla architektów czy  przedstawicieli firm budownictwa naturalnego oraz studentów. Na Festiwalu można poznać teorię – na  wykładach, oraz praktykę – na warsztatach, dokładnie poznać naturalne materiały i technologie oraz spotkać  się bezpośrednio z najlepszymi specjalistami z Polski i Europy. Poprzednie edycje Festiwalu odbyły się w 2017  roku w Warszawie i 2019 roku w Łodzi. 

Tegoroczna edycja Festiwalu jest ponadto elementem realizowanego przez Instytut Ochrony Środowiska –  Państwowy Instytut Badawczy, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego i Uniwersytet  Przyrodniczy w Poznaniu projektu „Dekarbonizacja procesów budowlanych – wprowadzenie materiałów  naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna do gospodarki obiegu cyrkularnego w  budownictwie”, finansowanego z funduszy EOG w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”.  Fundusze EOG reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej,  konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.  

Więcej o Festiwalu:  

Oficjalna strona internetowa Festiwalu: https://festiwal.osbn.pl/  

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/3247982238782083  

Wejściówki: https://zrzutka.pl/hm4x8x