Sztokholm zamknie centrum dla ruchu samochodowego

Władze Sztokholmu planują zamknąć centrum miasta dla ruchu samochodowego. Na razie odbędzie się to w jednym dniu – 19 września – w ramach European Mobility Week.

StrefaRuch drogowy zostanie zamknięty w Starym Mieście (Gamla stan), okolicach dworca kolejowego oraz Placu Sergela. Zamkniętych zostanie także część mostów w tej części miasta. Magistrat chce, by mieszkańcy wyobrazili sobie życie w mieście z mniejszą liczbą samochodów i większym użyciem alternatywnych form transportu. Sztokholm liczy także na poprawę standardów jakości powietrza, zmniejszenia emisji oraz poprawy mobilności mieszkańców. W wywiadzie dla szwedzkiej gazety The Local, dyrektor sztokholmskiego wydziału ruchu Daniel Helldén tłumaczy:

„Dzięki zamknięciu ulic dla samochodów na jeden dzień możemy przedstawić mieszkańcom jak pięknie mogłoby wyglądać nasze miasto z mniejszym ruchem drogowym. Mamy nadzieję, że zainspiruje to mieszkańców Sztokholmu do wyboru alternatywnych typów transportu względem samochodu”.

Poza zamknięciem ulic Sztokholm zorganizować ma liczne wydarzenia mające na celu przedstawić alternatywne rozwiązania transportowe jak carpooling czy rowery elektryczne. Sztokholm słynie z dużego doświadczenia we wprowadzaniu rozwiązań promujących zrównoważony transport. W 2010 miasto wygrało nagrodę Zielonej Stolicy Europy. W lutym przedstawiliśmy przykład trwającej przebudowy węzła drogowego Slussen, który ma stać się miejscem spotkań mieszkańców miasta. Przypomnieć należy, że w szwedzkiej stolicy wjazd do centrum transportem indywidualnym objęty jest opłatą.

Sztokholm, fot. K. Suchożebski

Gamla stan w Sztokholmie, fot. Kamil Suchożebski

Inicjatywa jednodniowego zamknięcia centrum dla ruchu samochodowego powstała jako część European Mobility Week, wydarzenia organizowanego przez Komisję Europejską w celu promocji zrównoważonego transportu. Sztokholm nie jest jedynym szwedzkim miastem, które decyduje się na taki krok. Do stolicy dołączą miasta Piteå, Lycksele, Täby, Älmhult oraz Varberg. Łącznie 13 szwedzkich samorządów organizuje „zielone” projekty w ramach wrześniowego tygodnia.

W tegorocznej edycji European Mobility Week uczestniczyć ma ponad 200 miast. W czasie wydarzenia ruch samochodowy ograniczyć mają między innymi Budapeszt czy Lizbona. Udział bierze 272 samorządów z 17 państw. Wśród zarejestrowanych uczestników nie ma jeszcze żadnego z polskich miast. O European Mobility Week oraz działaniach innych europejskich miast będziemy informować na naszej stronie.

European Mobility Week