Jak powinny wyglądać miejskie ulice? Wystawa „Tylko spokój nas uratuje”

Do końca marca br. na Paca 40 w Warszawie można oglądać wystawę prezentującą nowoczesne sposoby zapobiegania wypadkom drogowym. Mobilna ekspozycja jest częścią projektu “Miasta dla ludzi: współpraca na rzecz przestrzeni przyjaznej dla mieszkańców” realizowanego przez Stowarzyszenie Zielone Mazowsze przy wsparciu środków z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Wystawa pod hasłem “Tylko spokój nas uratuje” to projekt, którego celem jest pokazanie, że dobrze zaprojektowana infrastruktura drogowa pozwala pogodzić płynną jazdę z bezpieczeństwem. Analizując sprawdzone europejskie rozwiązania w zakresie ruchu drogowego, okazuje się, że światła wcale nie są najlepszym sposobem na zapobieganie wypadkom, a uspokojenie ruchu nie musi denerwować kierowców. Przekonuje o tym każda z 10 plansz ilustrujących innowacyjne metody zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom na drogach. “Uszy Myszki Miki”, esowanie toru jazdy czy odpowiednie rozmieszczenie miejsc parkingowych to tylko niektóre z prezentowanych rozwiązań.

Wypadki drogowe są poważnym problemem w Polsce – mówi dr Maciej Sulmicki – koordynator projektu “Miasta dla ludzi”. – Jesteśmy pod tym względem w niechlubnej czołówce Europy. Mam nadzieję, że wystawa zachęci mieszkańców do zabiegania o efektywne sposoby poprawy bezpieczeństwa, a decydentów do ich wdrażania.

Mobilna wystawa rozpoczęła swoją wędrówkę po mieście od Urzędu Dzielnicy Ursynów. Następnie była prezentowana w Śródmieściu, na Targówku i na Ochocie. Teraz przyszedł czas na Grochów. Na Paca 40 ekspozycję można oglądać do końca marca. W kolejnych miesiącach wystawa będzie prezentowana w innych dzielnicach Warszawy.

Projekt “Miasta dla ludzi: współpraca na rzecz przestrzeni przyjaznej dla mieszkańców” jest realizowany przez stowarzyszenie Zielone Mazowsze oraz Komisję Dialogu Społecznego ds. Transportu dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Celem projektu jest współpraca na rzecz efektywnego wdrażania zrównoważonego systemu transportowego, poprawy sytuacji niechronionych uczestników ruchu i kształtowania przyjaznej przestrzeni publicznej.


Wystawę oglądać można w Centrum Społecznym PACA 40, w godzinach 10–20 (od poniedziałku do piątku) i 10–18 w soboty. Wstęp wolny.

źródło: materiały prasowe Stowarzyszenia Zielone Mazowsze