AKTUALNOŚCI

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych

Informację o podpisie pod ustawą o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych przez Andrzeja Dudę podała Kancelaria Prezydenta. Prezydent złożył swój podpis w środę, 22 czerwca.

fot. shock399 | flickr.com | lic. CC BY 2.0

fot. shock399 | flickr.com | lic. CC BY 2.0

Przypominamy, że ustawa została przyjęta przez Sejm w dniu 20 maja 2016 r.  i określa definicję elektrowni wiatrowej, warunki i tryb ich budowy oraz lokalizacji. Ich instalacja będzie możliwa wyłącznie w oparciu o zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Największe kontrowersje budzi fakt, że elektrownia będzie mogła powstać w odległości nie mniejszej niż 10-krotność jego wysokości (wraz z wirnikiem i łopatami) od zabudowań mieszkalnych i mieszanych, od terenu objętego decyzją o warunkach zabudowy lub obszarów szczególnie cennych z przyrodniczego punktu widzenia.

Ustawa pozwala na przebudowę, nadbudowę, rozbudowę, remont, montaż i odbudowę budynku mieszkalnego stojącego w odległości mniejszej niż określona w ustawie jednak nie na podobne działania w przypadku elektrowni wiatrowych.

O pracach w Sejmie pisaliśmy w maju, zaś o pracach w senacie na początku czerwca. Ustawa wejść ma w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia.

Aktualizacja (28.06): Według doniesień z Rządowego Centrum Legislacji, ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych ukaże się w Dzienniku Ustaw w dniu 1 lipca 2016 r. Oznacza to, że wejdzie ona w życie w dniu 15 lipca 2016 r.