AKTUALNOŚCI

Jakość życia w polskich miastach – ranking

W poniedziałek przedstawiliśmy dane dotyczące zadowolenia mieszkańców z życia w swoich miastach i regionach. W Diagnozie Społecznej 2015 dowiadujemy się też o jakości życia. Sprawdzamy relację między oboma wynikami.

W opublikowanym dokumencie odnajdujemy tabelę dotyczącą ogólnego wskaźnika jakości życia w miastach. Na pierwszym miejscu uplasował się Poznań, znacznie wyprzedzając kolejne Zieloną Górę i Kraków.  Zaskoczeniem mogą być miejsca Zielonej Góry i Gliwic – w porównaniu z raportem z 2013 roku nastąpiły tu dwucyfrowe skoki w górę rankingu. Największe spadki odnotowały tu Gorzów Wielkopolski, Kielce oraz Gdynia.

Interesujący jest fakt, że zwycięski Poznań we wskaźniku zadowolenia mieszkańców zajął dopiero 13 miejsce, a Zielona Góra 9-te. Wyniki dotyczące zadowolenia mieszkańców z życia pokazały, że to mieszkańcom Gdyni, Gdańska oraz Torunia żyje się najlepiej. Wśród tych miast, w pierwszej piątce tabeli przedstawiającej wskaźnik jakości życia znajduje się jedynie Toruń. Gdynia i Gdańsk zajmują odpowiednio: 10 i 8 miejsce. Relacja wskaźnika zadowolenia mieszkańców z ogólnym wskaźnikiem jakości życia pokazuje jak silny lub słaby jest lokalny patriotyzm w niektórych miastach. Silnym patriotyzmem lokalnym wyróżnia się między innymi Trójmiasto.

Jakość życia Poznań

źródło: Diagnoza Społeczna 2015 red. J. Czapiński, T. Panek

 

 

Diagn_tab1

źródło: Diagnoza Społeczna 2015 red. J. Czapiński, T. Panek

W tabelach dotyczących jakości życia oraz wskaźnika zadowolenia w przekroju wojewódzkim następuje różnice między pozycją lidera i wicelidera. Jakość życia w województwie małopolskim jest wyższa. Dziwić może niski wskaźnik zadowolenia mieszkańców zadowolenia województwa Wielkopolskiego – uplasowało się na trzecim miejscu rankingu jakości życia i od pięciu edycji zajmuje wysokie miejsca.

jakość województwo

Pełny tekst diagnozy: link