Ruszają konsultacje dotyczące założeń Mobilnego Krakowa

Ruszyły konsultacje planu realizacji polityki transportowej w Krakowie. Plan zmian opracowany został na podstawie nowej polityki transportowej Krakowa na lata 2016-2025.

Plan realizacji polityki transportowej dla Krakowa opracował Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Jak tłumaczą autorzy, proponowane rozwiązania wzmocnią pozycję komunikacji miejskiej, w tym zwiększą liczbę linii tramwajowych kursujących w godzinach szczytu co 6 minut i autobusowych co 8 minut. Minimalna częstotliwość kursowania linii dowozowych wyniesie 30 minut. Ma to poskutkować zmniejszeniem poziomu smogu i hałasu, wpłynie to również na poprawę bezpieczeństwa oraz „ogólną lepszą jakość życia w Krakowie”.

Plan zakłada ograniczenie i uspokojenie ruchu samochodów w centrum miasta, wprowadzając trzy nowe strefy dostępności do Śródmieścia. Do obecnych stref dodana miała być nowa strefa, w której wewnętrzne uliczki dedykowane byłyby mieszkańcom. Autorzy liczą na popularyzację ruchu pieszego i rowerowego oraz komunikacji publicznej – tak by po wprowadzeniu zamierzonych ustaleń stanowili oni około 75 procent ruchu w mieście.

grafika: ZIKiT.krakow.pl

Najbliższe spotkania w ramach konsultacji:

  •  13 lutego, poniedziałek (18.00-20.00) w Gimnazjum nr 4 w Krakowie, Rynek Kleparski 18: dla mieszkańców Dzielnicy I;
  •  15 lutego, środa (18.00-20.00) w Gimnazjum nr 2 w Krakowie, ul. Studencka 13: dla mieszkańców Dzielnicy I;
  •  22 lutego, środa (17.00) Klub Pod Jaszczurami, Rynek Główny 8: ogólnomiejska debata dla mieszkańców;
  •  23 lutego, czwartek (17.00-19.00) Rada Dzielnicy XIII, Rynek Podgórski 1, sala im. Franciszka Maryewskiego: dla mieszkańców Dzielnicy XIII.