85. urodziny wrocławskiej Renomy
Na początku kwietnia 1930 roku otwarty został Dom Handlowy Wertheim, który szybko stał się jednym z symboli Wrocławia.
Luksus i nowoczesność
Dom Handlowy Wertheim w dniu otwarcia był nie tylko największą galerią handlową Wrocławia, ale i najbardziej luksusową. Siedmiokondygnacyjny budynek mieścił najbardziej renomowane sklepy i lokale. Szkieletowa konstrukcja „Wertheima” wykonana została w hucie „Carlshütte” w Wałbrzychu. Na główną konstrukcję składały się stalowe słupy i rygle oraz ceramiczne płyty stropowe.
Swoją nazwę otrzymał od fundatorów obiektu – braci Wertheim. We wnętrzach znaleźć można było luksusowe żyrandole, egzotyczne drewno, rzeźby portretowe ludzi z różnych kontynentów czy belgijskie gięte szyby. W budynku uruchomione zostały pierwsze w tej części Europy ruchome schody czy winda poruszająca się po elipsie. Elewację budynku pokryto złoceniami. Obiekt oraz jego modernistyczna architektura stały się jednym z symboli miasta.
Okres powojenny
Podczas oblężenia miasta przez Armię Czerwoną w 1945 roku, budynek został zbombardowany. Świetność budynku przerwał także trzydniowy pożar, który szczęśliwie przetrwała konstrukcja obiektu. Dzięki temu budynek udało się odbudować i ponownie otworzyć po trzech latach. Dokonano tego 21 lipca 1948 roku z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych, gdy udostępniono parter. Otwieranie kolejnych pięter następowało z opóźnieniem co kilka lat. Zrezygnowano jednak z zastosowanych wcześniej ozdób i złoceń.
Powszechny Dom Towarowy przyjął dzisiejszą nazwę Renoma po konkursie przeprowadzonym wśród czytelników Słowa Polskiego. W 1977 roku budynek wpisano do rejestru zabytków jako perłę europejskiego modernizmu.
Rozbudowa budynku
W latach 2005-2009 przeprowadzona została renowacja i rozbudowa budynku o nowe skrzydło według projektu architekta Zbigniewa Maćkowa. Uroczyste otwarcie zmodernizowanego obiektu odbyło się 25 kwietnia 2009 roku. Na jego odrestaurowanej fasadzie podziwiać można m.in. ponad sto rzeźb portretowych, a także wielobarwne, mieniące się w słońcu płytki, częściowo dekorowane prawdziwym złotem.
Wrocławski budynek jest największym zabytkowym domem handlowym w Polsce oraz jedynym zachowanym domem towarowym przedwojennego „Wertheima”.
źródła: wroclaw.pl, renoma.pl