AKTUALNOŚCI

XV Kongres Miast Polskich i I Kongres Polityki Miejskiej dobiegł końca

W Centrum Kongresowym ICE w Krakowie przez ostatnie dwa dni trwał XV Kongres Miast Polskich, który był jednocześnie I Kongresem Polityki Miejskiej.

16 i 17 października w Krakowie odbywał się I Kongres Polityki Miejskiej, który był zarazem XV Kongresem Miast Polskich. Wydarzenie było okazją do dyskusji o bieżących problemach i wyzwaniach samorządów miejskich. Pierwszego dnia Kongresu Polityki Miejskiej w Krakowie podczas sesji “Jakość życia w naszych miastach” wiele mówiono o wymaganiach mieszkańców wobec władz samorządowych.

Kongresy były okazją do wręczenia wielu nagród. Podczas wydarzenia wręczono nagrody 12. edycji konkursów Samorządowy Lider Zarządzania, które w latach 2004-2015 organizował wspólnie z innymi korporacjami samorządowymi Związek Miast Polskich. Laureatami ich były 41 miast, w tym 32 należące do ZMP.

W Krakowie nastąpiła również uroczystość wręczenia nagród w corocznym konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich i Związku Miast Polskich na najlepszą przestrzeń publiczną, o którym informowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Przypomnijmy, GRAND PRIX otrzymało zagospodarowanie terenów dworca PKP S.A. oraz jego sąsiedztwa w Sopocie. W kategorii zrewitalizowana miejska przestrzeń publiczna zwyciężył projekt z Gdańska, dotyczący rewitalizacji Dolnego Miasta. W kategorii “Nowo wykreowana miejska przestrzeń publiczna” zwyciężył Plac Miejski wraz z targowiskiem w Siechnicach, zaś za najlepszą przestrzeń zieloną uznano Park Gminny w Starych Babicach.

Medal Honorowy Związku Miast Polskich został wręczony redaktorowi naczelnemu Rzeczpospolitej, Bogusławowi Chrabocie. Gazeta została doceniona za wkład w rozwój działalności Związku Miast Polskich, poprzez wspieranie rozwoju samorządu miejskiego w licznych publikacjach oraz innych działaniach medialnych.

Podsumowaniem było wtorkowe posiedzenie Związku Miast Polskich, głównego organizatora Kongresu. W tym roku przypada 100. rocznica powstania Związku.