Wystawa: Witamy w Krainie Piękna i Prawdy, Łódź, 25.05-13.06.2018

Wystawa “Witamy w Krainie Piękna i Prawdy” jest rezultatem cyklu warsztatów zorganizowanych przez Muzeum Sztuki i Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Trzecia edycja poświęcona jest miastu.

Studentki i studenci współpracowali w tym roku z Joanną Rajkowską, która od wielu lat zajmuje się realizacją projektów publicznych. Szczególnym zadaniem tegorocznych warsztatów było twórcze pokazanie dokumentacji projektu publicznego, tak aby stała się samodzielnym dziełem. Dzieło takie, w oderwaniu od pierwowzoru, miało stać się samowystarczalną narracją, modelem lub „rusztowaniem” dla najistotniejszych wątków projektu, który wydarzył się w określonym miejscu Łodzi.

Punktem wyjścia do wspólnej pracy była Łódź. Miasto wyjątkowe i przysłowiowe. Łódź od dawna nie jest miastem przemysłowym. Nie jest także Łodzią Czterech Kultur – ewentualnie wielu, nowych mniejszości. Hasło stolicy przemysłu kreatywnego także się nie przyjęło. Artyści, osoby czułe na mikro bodźce, unikające stereotypowych narracji o mieście wychodzą od konkretnych przestrzeni, fenomenów takich jak przydomowe ogródki czy ściany bałuckich kamienic z powbijanymi w nie butelkami. Ich prace to zwiastuny tego, co może nas spotkać, kiedy wybierzemy się na swobodne dryfowanie po Łodzi. Z otwartą głową i bez scenariusza. Witamy w Krainie Piękna i Prawdy.

I piękno, i prawda, ciepło i ironia tworzą obraz miasta, widzianego „od spodu”. Studenci, bez wyjątku, poszli tropem zanikających lub niewidocznych śladów łódzkich mikro- i makrokosmosów: od dźwięków ukrytych w kanałach rzek, przez szaleńcze scenografie podwórkowe będące imitacją raju, aż po performatywne, cielesne choreografie przywołujące zapomniane bohaterki historii Łodzi.

Uczestniczki/uczestnicy:

Grzegorz Demczuk, Jessica Dudziak, Eliza Gawrjołek, Bogna Juchnowicz, Marta Krześlak, Marcin Kossakowski, Kornel Kowalski, Guliano Lo Faro, Barbara Olejarczyk, Anna Pacholik, Gabriela Porada, Aleksandra Sarna, Małgorzata Pawlak

Galeria ASP | Łódź ul. Piotrkowska 68 | 25.05.2018 – 13.06.2018 | wernisaż 25.05 20:00

Opiekunowie projektu

Joanna Rajkowska, Aleksandra Jach, Łukasz Ogórek