LIGHT. MOVE. FESTIVAL. ŁÓDŹ 2014

Długie jesienne wieczory wcale nie muszą być ponure i szare. Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła Light. Move. Festival. Łódź 2014 rozświetli miasto w drugi weekend października. Jego różnorodny i rozległy program z udziałem artystów z Europy i Polski postara się zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagającego widza. Jedna z najpiękniejszych ulic w Polsce – Piotrkowska zaskoczy swoim tajemniczym i magicznym nocnym obliczem, a park Staromiejski stanie się miejscem magicznym i nadrealnym.light-move-festival

Wyjątkowe wydarzenie, które w drugi weekend października przeobrazi łódzkie śródmieście w baśniową krainę fantazji i snu, odbywa się w Łodzi od 2011 roku. Ideą festiwalu jest pokazanie mieszkańcom, turystom i osobom odpowiedzialnym za wizerunek miasta, jak można w nieinwazyjny sposób szybko go odmienić przy pomocy światła, wzmocnić poczucie tożsamości z miejscem oraz wyjść ze sztuką z muzeów i galerii do ludzi, na ulice i w publiczne przestrzenie miejskie. Światło jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki podkreśla wyjątkowe walory tkanki miejskiej, często niemożliwe do wychwycenia w ciągu dnia.

Na program LMF 2014 składa się wiele wydarzeń skupionych w 4 głównych obszarach działalności:

  • 7 wielkoformatowych projekcji w technologii 2D i 3D mapping oraz wielkoformatowych animacji realizowanych na elewacjach 10 budynków, oraz 2 happeningi artystyczne z wykorzystaniem projekcji mapping 3D. Realizacje IV edycji w wykonaniu światowej sławy twórców z Polski, Francji, Niemiec i Węgier.
  • około 40 architektoniczno-artystycznych iluminacji budynków, placów, w tym terenów zielonych przy użyciu energooszczędnych technologii LED.
  • 15 instalacji artystycznych wykorzystujących  medium światła jako środek przekazu, mające na celu promocję potencjału twórczego młodych artystów i przyszłych inżynierów.
  • wydarzenia towarzyszące: konferencja naukowa, koncerty muzyczne, wystawy, happeningi, jako elementy upowszechniające nieodpłatny dostęp do działań artystyczno-kulturalnych, realizowanych zarówno w otwartych przestrzeniach miejskich, jak i we wnętrzach.

Nadchodząca edycja LMF 2014 będzie największą ze wszystkich dotychczasowych. Zjawiskowe projekcje wielkoformatowe, niepowtarzalne iluminacje kamienic i pałaców przy ulicach Piotrkowskiej, 6 Sierpnia i Moniuszki, świetlne instalacje artystyczne – to tylko część programu, który przygotował organizator, Fundacja „Lux Pro Monumentis” przy wsparciu świadomych Partnerów. Całości dopełnią wyborne koncerty w zaskakujących aranżacjach, spektakularne, przestrzenne pokazy laserowe z muzyką na żywo oraz interaktywne działania w przestrzeni festiwalowej. Wszystko przy zastosowaniu najnowocześniejszych, energooszczędnych i ekologicznych technologii i mocy medium światła.

Architektura miasta zagra w trakcie Festiwalu pierwszoplanową rolę. Bogato zdobione elewacje wielkomiejskich, eklektycznych kamienic skąpane zostaną w różnokolorowym świetle artystycznych iluminacji architektonicznych, dzięki którym wydobyte zostaną ich detale, niejednokrotnie niezauważane w pędzie dnia codziennego. Różnobarwne światło uzmysłowi nam wyjątkowość wspaniałej, dziewiętnastowiecznej architektury i przeszłości włókienniczej Łodzi, a nowoczesne formy oświetlenia przestrzeni publicznych skłonią do refleksji nad znaczeniem świadomego wykorzystania energii w życiu codziennym. Świetlne instalacje artystyczne, podobnie jak w roku ubiegłym, zachęcą do odkrywania zakamarków parku Staromiejskiego, prowadząc świetlnym szlakiem parkowym aż na Rynek Starego Miasta, który ponownie zamieni się w tętniący życiem plac.

Ubiegłoroczna edycja festiwalu udowodniła, że wielkoformatowe projekcje mapping 2D i 3D, dla których ekranem są ważne dla historii miasta i miejsca elewacje budynków w historycznym centrum Łodzi to ulubiony przez publiczność punkt programu. Nie zabraknie ich także w tym roku – potrojono liczbę audiowizualnych, wielkoformatowych spektakli multimedialnych. Plac Wolności zamieni się w prawdziwy miejski amfiteatr, a pozostałe projekcje wielkoformatowe rozmieszczone w drugiej strefie mappingowej nadadzą nowy rytm sercu Łodzi.

Festiwal światła w Łodzi na długo pozostanie w sercach i pamięci widza. Light. Move. Festival. proponuje i zaprasza na różnorodne wydarzenia – takie działania, jakie oczekuje niezwykle wymagający odbiorca. Plenerowy, otwarty i egalitarny charakter wydarzenia łączy współczesność z dziedzictwem kulturowym, nowoczesność z historią oraz sztuki audiowizualne ze sztuką tradycyjną.

Zapraszamy w drugi weekend października do Łodzi!

W trakcie wydarzenia zaplanowana jest konferencja – ,,Światło i kolor w architekturze i przestrzeniach publicznych o świadomym kreowaniu wizerunku miasta”. Szczegóły konferencji znajdziecie w naszym kalendarzu.Drukowanie

To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.