AKTUALNOŚCI

Włoskie miasta walczą ze smogiem

Ograniczenia w ruchu drogowym będą jednym ze sposobów na ograniczenie problemu smogu, który dotknął włoskie miasta.

Mediolan Wojtowicz

Via Paolo Sarpi w Mediolanie, fot. Wojciech Wojtowicz

W związku z utrzymywaniem się wysokich wartości dla pyłów PM10 i PM2,5 Rada Miasta Mediolanu zdecydowała o wprowadzeniu trzydniowego zakazu ruchu samochodów, motocyklów i skuterów. Ma on obowiązywać w dni powszednie po okresie Świąt Bożego Narodzenia, od 28 do 30 grudnia pomiędzy godziną 10 a 16. Władze miasta zachęcają do przesiadki do transportu zbiorowego tańszymi biletami komunikacji miejskiej – bilet dobowy ma kosztować jedynie 1,5 euro. Problem smogu dotyczy także innych miast w Lombardii. Lokalne władze zachęcają mieszkańców nie tylko do korzystania z pojazdów ale i ograniczenia świątecznych i noworocznych zabaw.

Doświadczenia w ograniczaniu ruchu ma Rzym, w którym tym razem wprowadzono znów limity wjazdowe do centrum miasta opierające się na ostatniej cyfrze tablicy rejestracyjnej. Władze włoskiej stolicy widzą nadzieję na zmniejszenie problemu smogu w rozpoczętym okresie świątecznym. Docelowo rozważają możliwość zakazu wjazdu do miasta, jeśli problem utrzyma się do przyszłego tygodnia. Inne włoskie miasta zachęcają swoich mieszkańców do przesiadki do komunikacji miejskiej.

Podobne rozwiązania w ostatnich latach wprowadzał niejednokrotnie Paryż (1, 2) czy indyjskie Delhi. Na ograniczenia ruchu indywidualnego podczas tegorocznego problemu smogu nie zdecydował się Kraków, którego władze wprowadziły darmową komunikację publiczną dla posiadaczy samochodów, przy przekroczeniu norm zanieczyszczenia powietrza.

za: commune.milano.it