AKTUALNOŚCI

W 2014 roku wybudowano drapacze chmur o łącznej wysokości 23 km

The Council on Tall Buildings and Urban Habitat (CTBUH) ogłosiła, iż w ubiegłym roku łączna wysokość powstałych wieżowców to 23,33 km.

CTBUH to międzynarodowa organizacja non-profit, która zajmuje się przede wszystkim rozpowszechnianiem wiedzy na temat wysokich budynków, a także zrównoważonego rozwoju ośrodków miejskich. Co roku organizacja robi przegląd co ciekawszych informacji w tej tematyce. O to jedna z nich.

Drapacze chmur w 2014 roku

Źródło: www.citymetric.com

Przy pomiarze wysokości brano pod uwagę tylko zabudowę sięgającą powyżej 200 m. W porównaniu do ubiegłych lat, w roku 2014 osiągnięto rekord, pobijając ten z 2011 roku (21,6 km). W ciągu dwóch kolejnych lat odnotowano spadek w wysokości (17,6 km).

W dużej mierze za wynik ten odpowiedzialne są Chiny, które wybudowały 60% z budynków wziętych pod uwagę przy obliczeniach. Co ciekawe, Pekin i Szanghaj wybudowały tylko po dwa wieżowce, większość z nich powstała w mniejszych i mniej znanych miastach, które jednak prężnie się rozwijają.

Jak plasują się inne kraje? Ameryka Północna, która to w latach 30. i 40. ubiegłego wieku mogła poszczycić się wysokim wynikiem, teraz spadła na liście. Mimo iż to na terenie USA wybudowano najwyższy budynek 2014 roku – One World Trade Center (541 m).

Dla tych, którzy marzą o mieszkaniu w chmurach – na dużych wysokościach, musimy rozczarować. W większości wszystkie te wieżowce to biurowce, a nie budynki mieszkalne. Liczba biurowców powiększa się z roku na rok, w 2011 roku stanowiły one 38%, rok później ich udział wzrósł do 39%.

Poniżej znajduje się grafika z 20 najwyższymi budynkami 2014 roku (źródło: www.citymetric.com). Po najechaniu na czerwoną kropkę możecie zobaczyć kilka informacji na temat każdego z nich: