1 Undershaft: Kolejny wieżowiec na mapie Londynu

Krajobraz Londynu ponownie zmieni się. W śródmiejskim City pod adresem 1 Undershaft powstanie nowy wieżowiec, który po ukończeniu zostanie drugim pod względem wysokości budynkiem w stolicy Wielkiej Brytanii.

Najwyższy punkt 73-kondygnacyjnego 1 Undershaft osiągnie wysokość 309,6 metrów nad poziomem morza, taką samą jak zlokalizowany po drugiej stronie Tamizy The Shard. Wysokość ta wynika z przepisów lotniczych obowiązujących na terenie miasta. Pod względem wysokości od poziomu terenu budynek będzie o kilka metrów niższy od obecnego lidera z uwagi na lokalizację na wyżej położonym gruncie. Budynek zastąpi inny wieżowiec, 118-metrowy Aviva Tower. Deweloperem jest Aroland Holdings z siedzibą w Singapurze. Nowa wieża powstanie według projektu pracowni architektonicznej Eric Parry Architects.

Aviva to 1Undershaft

Zgodnie z londyńską tradycją 1 Undershaft otrzymał już potoczną nazwę, którą jest „The Trellis” (sąsiedni wieżowiec 30 St. Mary Axe nazywany jest „Gherkin”, zaś 20 Fenchurch Street mieszkańcy określają jako „Walkie Talkie”). Na ostatnich piętrach wieżowca ulokowana zostanie restauracja, punkt widokowy oraz centrum edukacyjne. Na poziomie terenu pod konstrukcją wieżowca utworzona ma zostać otwarta przestrzeń publiczna.

aviva2