Tellus Tower: najwyższy budynek w Europie Północnej

Czy Skandynawia kojarzy się z wieżowcami? Zdecydowanie nie. W Sztokholmie powstanie pierwszy w tej części Europy budynek o wysokości powyżej 200 m.

Część osób słyszało o Turning Torso w Malmö. Najwyższy dziś budynek Szwecji i całej Skandynawii ma 190 m, znany jest nie ze swojej wysokości a zastosowanych rozwiązań technicznych. Bryła budynku jest skręcona dzięki obracaniu 5-kondygnacyjnych modułów. Jest to obecnie jest 58. budynkiem pod względem wysokości w Europie. Na próżno na listach szukać kolejnych szwedzkich czy duńskich obiektów. Skandynawskie miasta nie są przytłoczone drapaczami chmur, a te jeśli już, to powstają poza centrum i pozostają w relacji z otoczeniem. Tym razem może być jednak inaczej.

Tellus Tower; autor: White Arkitekter

Tellus Tower; autor: White Arkitekter

Tellus Tower, jako pierwszy budynek w Europie Północnej, przekroczyć ma próg 200 m. Nowa inwestycja osiągnie 237 m wysokości. Zlokalizowana będzie w południowej części miasta, w rejonie starej siedziby głównej firmy Eriksson, około 5 km od śródmieścia. Dogodną komunikację zapewni metro (stacja Telefonplan) i autostrada A4.

Co znajdzie się na 75 kondygnacjach? 3 najniższe i 2 najwyższe piętra wydają się być standardowe. Na dole część handlowa z licznymi lokalami usługowymi, w tym przedszkole, na górze panoramę miasta podziwiać będzie można z restauracji i basenu. Przestrzeni pozostałych 70 kondygnacji nie zajmą powierzchnie biurowe, nie będą to też wielkie i drogie apartamenty. Na każdym poziomie znajdzie się 10 mieszkań, o powierzchni 44 (narożne) lub 32 m kw. (jednostronne). Grupą docelową są osoby szukające swojego pierwszego lokum, młode małżeństwa oraz studenci pobliskiego Uniwersytetu Sztuki i Designu. Całości przyświeca myśl kompaktowości i funkcjonalności. Za aranżację wnętrz odpowiedzialny będzie Gary Chang, który może uchodzić za eksperta w dziedzinie maksymalizacji wykorzystania ograniczonej przestrzeni. Ten architekt i kreator wnętrz sam mieszka na 32 m kw., jednak dzięki systemowi przesuwnych ścian może uzyskać 24 różnych kombinacji wystroju.

Forma budynku również jest minimalistyczna, bryłą jest prosty i smukły prostopadłościan. Głównym projektantem wieżowca jest znany szwedzki architekt Gert Wingårdh.

Plany budowy tak wysokiego budynku wywołały falę krytyki w społeczeństwie. Negatywne głosy dało się usłyszeć ze strony stołecznego ratusza, który pracuje nad kilkoma planami miejscowym dla tej poprzemysłowej okolicy. Miejska Rada Estetyki krytykuje projekt za nieprzemyślane decyzje wizualne i niszczenie skali dzielnicy Midsommarkransen. Wieża widoczna będzie z wielu punktów miasta, w tym Skansenu, Starego Miasta czy Cmentarza Leśnego (lista UNESCO). Zasugerowano by Tellus Tower wznieść w północnej dzielnicy biznesowej Kista, gdzie obecnie znajdują się dwa najwyższe budynki Sztokholmu (Scandic Victoria Tower i Kista Science Tower, odpowiednio 120 i 117 m). Obiektowi przyglądały się również Szwedzkie Siły Zbrojne. Tak wysoki budynek zagrażać miał infrastrukturze obronnej kraju, utajnione analizy zaprzeczyły tym podejrzeniom. Ostatecznie instytucja ta nie może zatrzymać lub obniżyć wysokości inwestycji.

Analizy widokowe

Planowo pierwsze osoby wprowadzą się do Tellus Tower w 2019 roku. Czy umieszczenie tak wysokiego budynku w takiej okolicy jest zrozumiałe? Na myśl nasuwa się polski przykład Wrocławia i Sky Tower.