AKTUALNOŚCI

Varese Ligure, czyli jak odbić się od dna.

Varese Ligure to mała gmina położona w północno – zachodniej części Włoszech, w regionie Liguria. Populacja Varese Ligure liczy zaledwie 2 400 mieszkańców, ale nie zawsze tak było.

zoom918a

Pod koniec lat 80. XX w. liczba ludności zmalała z 6 000 do 2 250 mieszkańców, co spowodowane było w dużej mierze zarówno brakiem miejsc pracy, jak i dostępem do usług czy brakiem przemysłu na tych terenach. Jakby tego było mało, położenie geograficzne gminy również nie sprzyjało jej rozwojowi, przestarzałe techniki w rolnictwie oraz szereg innych trudności spowodowało, że Varese Ligure chyliło się ku końcowi. Maurizio Caranza – ówczesny burmistrz nie poddał się jednak tak łatwo.

Gmina, która wydawało się, że nie przetrwa kryzysu, dziś zasilana energią odnawialną, śmiało może posłużyć za przykład innym – nawet większym – jednostkom.

Jaka przyszłość czekała podupadającą gminę?

Jedno jest pewne, bez zrobienia czegokolwiek, podjęcia odpowiednich działań Varese Ligure nie służyłoby dzisiaj za przykład godny do naśladowania. Wraz z początkiem lat 90. XX wieku rozpoczęto transformację. Strategia rozwoju w głównej mierze bazowała na przemianie słabych stron w mocne. Czyste powietrze i niczym nieskażone grunty były dobra podstawą, szansą dla rozwoju całej gminy.

Mieszkańcy nie bez winy

Udział w odbudowie miała nie tylko władza, ale także mieszkańcy, którzy mieli do rozważenia ofertę, wydaje mi się nie do odrzucania, jeśli zależało im na poprawie ówczesnej sytuacji. Ustalono, że władze zajmą się finansowaniem infrastruktury technicznej – wodociągów, kanalizacji, oświetlenia czy dróg. Zadaniem mieszkańców miała być renowacja zabudowy. Część funduszy przeznaczona na wcielenie planu w życie pochodziła z Unii Europejskiej, większość jednak sponsorowana była przez mieszkańców.

Edukacja od najmłodszych lat

Varese Ligure w głównej mierze słynie z odnawialnych źródeł energii i ekologicznej żywności. Aby cały zamysł zrównoważonej gminy trwał przez następne lata, ważne było,  aby najmłodsi mieli z tym styczność i wiedzieli jak ważne są to aspekty dla rozwoju gminy. Dlatego też organizowane są różnego rodzaju wycieczki np. do gospodarstw ekologicznych, dzieciaki zabierane są do miejsc, gdzie mogą zobaczyć jak działają panele słoneczne, dowiedzieć się jak wytwarzana jest energia i jaki wpływ na środowisko ma jej nadmierna konsumpcja.

Jakie korzyści płyną w wdrożonej strategii?

Jedną z nich jest, tak jak przewidywano, turystyka i płynące z niej dochody, od 1990 roku odnotowano niemal 500 % wzrost turystów na tych terenach, którzy przyjeżdżają choćby po to, aby zobaczyć na własne oczy osiągnięcia energii odnawialnej. A jeśli o energii, to z pewnością jest to następny plus, nie tylko dla gminy i jej mieszkańców, dla których stworzono dodatkowe 140 miejsc pracy, ale również dla środowiska. Rocznie emisja dwutlenku węgla do atmosfery została zredukowana o 8 tys. ton. Następnie przyczyniono się do produkcji żywności ekologicznej, 98 % wyprodukowanej żywności, w którą zaopatrywana jest ludność pochodzi z ponad 100 ekologicznych gospodarstw.

Gmina może i mała, ale od dna się odbiła, mimo że warunki nie były sprzyjające. Na przykładzie Varese Ligure widać bardzo dobrze, że z odrobiną chęci i samozaparcia można osiągnąć bardzo wiele. Można nawet stać się przykładem do naśladowania dla innych jednostek, które borykają się z podobnymi problemami, jak ta włoska gmina przed trzydziestu laty.