AKTUALNOŚCI

Uniwersyteckie Repozytorium Danych Przestrzennych – niezbędny WebGIS dla każdego!

Sekcja Geoinformacji Studenckiego Koła Naukowego Geografów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza we współpracy ze specjalistami z firmy GIS Support Sp. z o.o. przygotowali świetny portal – Uniwersyteckie Repozytorium Danych Przestrzennych, który (mimo słowa “uniwersyteckie” w nazwie) powinien cieszyć się wielkim uznaniem nie tylko wśród studentów, ale także wśród profesjonalistów codziennie korzystających z GIS.

logo_urdp_czarneProjekt ma na celu utworzenie internetowej platformy służącej do wymiany danych przestrzennych. Korzystający z oprogramowania GIS codziennie tworzą wiele ciekawych materiałów, które zwykle po użyciu w jednym projekcie kończą swój żywot w zapomnianych zakątkach przestrzeni dyskowych. Czy tak zawsze musi być? Nie! URDP to platforma umożliwiająca wirtualną wymianę tych danych które mogą być wykorzystane przez inne osoby, a tworząc nowe projekty możemy skorzystać z gotowych danych zamiast klikać je samemu. Co więcej, różnego rodzaju instytucje czy serwisy mogą wykorzystać Geonode do przechowywania oraz udostępniania swoich danych i projektów.

Cele platformy:

  1. możliwość publikacji własnych danych w internecie,
  2. przyśpieszenie własnych prac dzięki wykorzystywaniu istniejących danych,
  3. możliwość importu/eksportu danych z platformy w różnych formatach,
  4. prezentacja ciekawych projektów o różnej tematyce, których podstawą jest GIS,
  5. współpraca z kołami naukowymi oraz uniwersytetami związanymi z GISem.

Podstawą techniczną projektu jest Geonode – narzędzie na licencji open-source umożliwiające tworzenie serwisu mapowego. Geonode jest platformą umożliwiającą zarządzanie oraz publikowanie danych przestrzennych w postaci serwisu WebGIS. To proste i intuicyjne w użyciu narzędzie – dzięki niemu, w prosty sposób możemy dzielić się całymi projektami, czy poszczególnymi ich warstwami.

geonode_component_architecture

A jak wygląda aspekt praw autorskich udostępnianych na portalu warstw? Wszystkie zamieszczane na niej materiały powinny być autorstwa osoby zamieszczającej, jednocześnie zezwalającej na ich ponowne użycie, więc możemy korzystać z materiałów bez obaw o ewentualne roszczenia.

Mimo początkowej fazy rozwoju, na portalu już w chwili obecnej możemy znaleźć ciekawe dane – takie jak np. drogi z urzędu miasta Poznania. Istotnym elementem oprogramowania jest możliwość przeglądania danych przed ich pobraniem – dane przestrzenne nanoszone są na podkładową mapę z Open Street Layers, dzięki czemu od razu mamy świadomość jakości oraz kompletności pobieranych przez nas danych. Na portalu niebawem pojawią się także wszystkie bezpłatnie udostępniane dane z CODGIK’u, dzięki czemu nie będzie trzeba pobierać wszystkich danych (zajmujących niemało miejsca), a tylko interesujące nas warstwy.

Zapraszamy do zapoznania się z projektem i czynnego udziału w jego tworzeniu!